IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cumpar CD original BMW
gabrielbecheanu
post Feb 3 2006, 04:29 PM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6-November 05
From: Constanta
Member No.: 89



Vreau sa cumpar un cd original pentru masina mea
am sa pun 2 fotografii. Daca are cineva sunt interesat.
Oricare din modele e ok


--------------------
E32 735IA 1990 m30 211cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Feb 3 2006, 07:23 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



Eu am avut casetofon pe E36, daca aveam CD ti-l dadeam cu cea mai mare placere. sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabrielbecheanu
post Feb 3 2006, 07:51 PM
Post #3


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6-November 05
From: Constanta
Member No.: 89





Merci


--------------------
E32 735IA 1990 m30 211cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Feb 3 2006, 08:21 PM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



Dar de ce vrei neaparat sa fie modelul de CD original? Exista modele de head-unit aftermarket care au aceleasi culori cu luminle din bord, si scrisul seamana cu afisajul OBC-ului.. Oricum, se integreaza cu bordul BMW. In plus la instalare nu trebuie sa tai nici un fir, exista adaptoare speciale de la mufa BMW la mufa ISO.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabrielbecheanu
post Feb 3 2006, 09:34 PM
Post #5


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6-November 05
From: Constanta
Member No.: 89



Salut
Hai sa i-ti spun de ce:
In primul rind eu am sistemul de sunet HIFI cu 10 boxe si amplificator in portbagaj, am adaptor de la mufa euro la mufa BMW, ba chiar eu am fost nevoit sa cumpar conectorul original de la cineva care la taiat. Suna foarte frumos sistemul original de sunet nu are o putere mare dar suna foarte frumos are un sunet cald. A trebuit sa schimb difuzoarele (aveam JBL dar nu sunau bine in BMW, cel putin in asta al meu E32 asa ca am cumparat de pe ebay din Germania 4 dif 40w4ohmi originale e alt ceva acum) Eu acum am un cd dar are displayul spart, este de pe o masina accidentata. Eu nu ascult MP3 asa ca nu ma intereseaza un cd aftermarket, iar asta care il am acum original suna mult mai frumos in sistemul asta decit pioneer ul (DEH 1300)cu mos fet care l-am folosit pina acum 2 luni cind m-am hotarit sa refac sistemul audio original dar cu cd nu cass.
Si mai e ceva i-mi place la nebunie functia aia de taho care da cd ul mai tare sau mai incet in functie de viteza cu care rulezi
I-mi place cum se incadreaza in bord, lumina se inchide la culoare cind dai mai mica luminozitatea din bord. Inca ceva, pe sistemul cu amplif e greu sa pui un cd de pe piata, au o putere mult mai mare si nu se intelege cu amplificatorul
Cam astea sunt motivele


--------------------
E32 735IA 1990 m30 211cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
akajohn
post Feb 3 2006, 10:12 PM
Post #6


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 329
Joined: 16-November 05
Member No.: 99
Car: e46 316i
Engine: M43B19 1895 cmc 105 CP





si daca gasesti altul, pe asta catr vrei cu display spart ? merge si pe e46?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabrielbecheanu
post Feb 4 2006, 01:18 AM
Post #7


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6-November 05
From: Constanta
Member No.: 89



Nu stiu daca merge. daca ai conector cu 17 pini merge daca nu nu.
Are cineva in constanta un cd de e46 de pe o masina busita. Eu l-am vazut cind am fost la el sa caut mufa si alt cd. Am sa il intreb cit vrea pe el si te anunt. Din cite am inteles de la el nu merge decit pe caroseria masini originale ca ar avea o protectie si ca trebuie reprogramat cd ul. dar nu cred , cred ca are cod si nu stie sa il decodeze . Oricum am sa intreb cit vrea pe el


--------------------
E32 735IA 1990 m30 211cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
akajohn
post Feb 4 2006, 12:28 PM
Post #8


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 329
Joined: 16-November 05
Member No.: 99
Car: e46 316i
Engine: M43B19 1895 cmc 105 CP



ok... thx...wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Feb 5 2006, 02:37 PM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



QUOTE (gabrielbecheanu)
Salut
Hai sa i-ti spun de ce:
In primul rind eu am sistemul de sunet HIFI cu 10 boxe si amplificator in portbagaj, am adaptor de la mufa euro la mufa BMW, ba chiar eu am fost nevoit sa cumpar conectorul original de la cineva care la taiat. Suna foarte frumos sistemul original de sunet nu are o putere mare dar suna foarte frumos are un sunet cald. A trebuit sa schimb difuzoarele (aveam JBL dar nu sunau bine in BMW, cel putin in asta al meu E32 asa ca am cumparat de pe ebay din Germania 4 dif 40w4ohmi originale e alt ceva acum) Eu acum am un cd dar are displayul spart, este de pe o masina accidentata. Eu nu ascult MP3 asa ca nu ma intereseaza un cd aftermarket, iar asta care il am acum original suna mult mai frumos in sistemul asta decit pioneer ul (DEH 1300)cu mos fet care l-am folosit pina acum 2 luni cind m-am hotarit sa refac sistemul audio original dar cu cd nu cass.
Si mai e ceva i-mi place la nebunie functia aia de taho care da cd ul mai tare sau mai incet in functie de viteza cu care rulezi
I-mi place cum se incadreaza in bord, lumina se inchide la culoare cind dai mai mica luminozitatea din bord. Inca ceva, pe sistemul cu amplif e greu sa pui un cd de pe piata, au o putere mult mai mare si nu se intelege cu amplificatorul
Cam astea sunt motivele


Si eu am avut pe masina mea sistemul hifi cu 10 boxe si amplif in portbagaj, si cand am vrut sa-l modific am avut multe batai de cap (si destul de multi bani aruncati aiurea) cu "meseriasi" in domeniu. Eu ascult mp3-uri, dar nu asta e discutia acum: multa vreme am ascultat minidiscuri folosind un adaptor pt. casetofon, chiar daca aveam magazie de cd-uri cu mp3 conectata pe radio. (o mai am si acum, oricum nu prea o folosesc). Astept sa apara si in europa minidiscurile de 1GB ca sa-mi mai iau unul biggrin.gif. MD-urile mi se par cele mai rezonabile dpdv al calitatii (sunt cel putin la nivelul CD-urilor audio, dar iarasi, nu e discutia biggrin.gif)
Si la mine suna bine sistemul original (atat ca putea el), mai ales ca acustica unui E36 nu se compara cu acustica unui E32.
Ultima solutie la care am ramas a fost eliminarea din schema a amplifului original (la mine filtrarea era activa, direct din amplif - banuiesc ca si la tine e la fel), orice combinatie HU aftermarket + amplif original fiind potrivita perfect pt. manele sau genul asta. Am incercat sa conectez pe intrarea amplifului original iesirile pre-out ale HU aftermarket: a fost singura combinatie care nu producea sunet distorsionat (de fapt, zgomot clar), dar volumul la care putea ajunge sistemul era mult sub nivelul cu deck-ul original. Normal ca daca foloseam adaptorul BMW-ISO, in amplificator intra semnalul deja amplificat al head-unit-ului after-market, si.. iarasi distorsiuni (amplificarea amplificarii), mai ales ca amplificatoarele finale din HU-urile de pe piata (alea sub 600 euro) sunt... cum sunt. Cred ca daca as fi cautat un HU aftermarket care sa aibe caracteristicile de pre-out egale cu cele ale deck-ului original, as fi obtinut ceva bun. Din pacate eu nu am reusit sa aflu (nici nu m-am straduit prea mult) care sunt aceste caracteristici.
In final, eu am pe masina ampliful original (are mufele scoase), difuzoarele de medii si inalte din portiere din fatza originale, iar joasele de sub bord au fost inlocuite (la repezeala cu niste Alpine) la sfatul unor "meseriasi" care dadeau vina pe difuzoare pentru distorsiunile aparute dupa montajul lor profesionist. (Eu am incercat sa-i fac sa inteleaga ca daca amplificatorul masinii primeste semnal amplificat de la HU se "poate" intampla asta, dar degeaba). In spate am renuntat la difuzoare, pentru ca per ansamblu nu influentau cu nimic nivelul auditiei pe scaunele din fatza (si cum eu doar in fatza stau.. mi-a fost f. usor sa renunt la ele). Semnalul pre-out (2V) il bag intr-un amplif 4x120w, 2 canale le folosesc pentru difuzoarele din fatza (folosind filtre pe 3 cai), iar alte 2 canale pt. subwoofer. O vreme am avut difuzoarele din spate (alpine 690A parca pe 3 cai) conectate la ampliful HU-ului, si dupa cateva teste am realizat ca se aud mai prost decat difuzoarele originale BMW care primeau semnal de la amplificator+filtre pasive. Asa ca le-am scos din schema, mai ales ca daca activam optiunea de amplificare a HU, scadea calitatea iesirilor pre-out (pe care le foloseam in amplificator). Probabil din cauza caldurii generate de ampliful final, pre-ampliful are de suferit.
HU-ul care il am eu are optiunea de amber illumination si se integreaza ok in celelalte lumini din bord. Scrisul de pe display din pacate nu isi modifica culoarea, dar asta e... nu prea ma uit la el in timp ce merg, si cum nu arata chiar rau, pt. mine conteaza ca se aude bine.
Daca ar fi sa ma intorc la sistemul original, trebuie sa pun mufele in ampliful original, sa pun casetofonul deck la loc si sa montez la loc difuzoarele din spate. Acum am doar gaurile, ca sa fie prezent in masina si subwoofer-ul, pentru ca bancheta din spate de la mine e fixa, si era prea izolat portbagajul biggrin.gif.

Functia taho cred ca se gaseste ca optiuni la anumite modele (eu n-am cautat, dar cred ca se gasesc) de HU aftermarket.
Pentru ca lumina sa scada in intensitate atunci cand aprinzi pozitiile ar trebui folosit firul illumination (la sony parca am vazut ca nu prea se foloseste asta, la al meu am acest lucru). Din pacate HU aftermarket care sa tina cont si de nivelul intensitatii luminii din bord eu n-am vazut. Probabil se poate face destul de usor, dar trebuie demontat un pic HU-ul biggrin.gif.
Solutia cu difuzoare doar in fatza pare parea o ciudatenie (eu cand am auzit de ea mi s-a parut ciudat, pentru ca stiam de la a mea ca daca dau fader-ul doar in fata se aude penibil) insa daca se foloseste un amplificator de putere pentru difuzoarele din fatza, iar semnalul este filtrat cum trebuie, se poate auzi muzica in masina super. Oricum.. daca tu vrei ca in final sa ai masina asa cum a fost ea produsa de BMW, e clar ca trebuie sa te limitezi la a folosi doar echipamentele folosite de ei. Iti urez succes in indeplinirea acestui plan si multa bafta in a gasi ce ai nevoie pentru el.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MMihai
post Feb 9 2006, 01:23 PM
Post #10


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 31
Joined: 28-October 05
From: PITESTI
Member No.: 68





m-ar interesa si pe mine cd pt E46.. ca acum am casetofon si totusi mai vreau si comenzile de pe volan..
are cineva de vanzare?(ma gandesc ca v-ati luat mp3 playere si alte nebunii)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 07:09 PM