IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Aeroterma, Pe unde curge frate, ca am innebunit :(
nmg
post Jul 18 2007, 12:32 PM
Post #1


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 372
Joined: 30-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 499
Car: E23
Engine: M30 2,8 135 kW



Am o problema de ceva timp, imi curge ceva in masina si nu stiu pe unde. Pe podeaua de la pasagerul din dreapta e balta. In jurul pedalei de acceleratie, se umezeste mai putin, dar notabil.

Initial am crezul ca e antigel dar inclin sa cred ca nu e. E o chestie lipicioasa, fara miros, zici ca e ulei, dar nu asa de gros. Am verificat radiatorul de la aeroterma, e ok, nu e spart, am desfacut tabla de sub stergatoare (cea cu grilajul) si m-am uitat la conducte si legaturi, iar nimic. Cele 4 scurgeri de la aeroterma sunt la locul lor si in buna stare. Nivelul de antigel nu pare sa scada.

Ce poate sa curga dom'le, ca nu mai stiu unde sa ma uit si ce sa verific ...


--------------------
Life is too short to drive anything less than a BMW ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jul 18 2007, 01:30 PM
Post #2


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (nmg @ Jul 18 2007, 01:32 PM) *
Am o problema de ceva timp, imi curge ceva in masina si nu stiu pe unde. Pe podeaua de la pasagerul din dreapta e balta. In jurul pedalei de acceleratie, se umezeste mai putin, dar notabil.

Initial am crezul ca e antigel dar inclin sa cred ca nu e. E o chestie lipicioasa, fara miros, zici ca e ulei, dar nu asa de gros. Am verificat radiatorul de la aeroterma, e ok, nu e spart, am desfacut tabla de sub stergatoare (cea cu grilajul) si m-am uitat la conducte si legaturi, iar nimic. Cele 4 scurgeri de la aeroterma sunt la locul lor si in buna stare. Nivelul de antigel nu pare sa scada.

Ce poate sa curga dom'le, ca nu mai stiu unde sa ma uit si ce sa verific ...


Condens de la AC...?


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nmg
post Jul 18 2007, 01:38 PM
Post #3


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 372
Joined: 30-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 499
Car: E23
Engine: M30 2,8 135 kW





Nu poate fi condens, e prea mult. Si oricum, instalatia de AC nu are freon deci nu functioneaza.


--------------------
Life is too short to drive anything less than a BMW ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Jul 18 2007, 02:14 PM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



Apa?smile.gif se umezeste si pe caldura asta?mai e posibil cilindrul de la ambreiaj dar nu cred ca e ala daca zici ca e si la pasager.


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
316i
post Jul 18 2007, 03:41 PM
Post #5


Road Runner
*****

Group: Members
Posts: 3,336
Joined: 17-October 05
From: La dreacu'
Member No.: 9
Car: BMW E30 08/90
Engine: 08/94 M42 318iST



Scoate caloriferul si vezi ca iti curge pe la capacul din dreapta. Sigur.


--------------------
16 valves, 24 hours a day, 1bar boost. A vulgar display of power. Making boost since 30-06-2008.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nmg
post Jul 18 2007, 05:11 PM
Post #6


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 372
Joined: 30-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 499
Car: E23
Engine: M30 2,8 135 kW





QUOTE (316i @ Jul 18 2007, 04:41 PM) *
Scoate caloriferul si vezi ca iti curge pe la capacul din dreapta. Sigur.


Nu e de la ala. I-am scos furtunele de la capat si am suflat pe el, nu scapa nimic. Ar putea sa curga ceva de la racitorul de la AC, mai ales ca nu are freon in instalatie ? Astea nu au vreun fel ulei prin ele ? Ca altceva nu stiu ce ar putea fi ...


--------------------
Life is too short to drive anything less than a BMW ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
316i
post Jul 18 2007, 07:58 PM
Post #7


Road Runner
*****

Group: Members
Posts: 3,336
Joined: 17-October 05
From: La dreacu'
Member No.: 9
Car: BMW E30 08/90
Engine: 08/94 M42 318iST



Daca ai suflat cu gura ai suflat degeaba. Proba adevarata se face sub presiune sau cu aer comprimat.


--------------------
16 valves, 24 hours a day, 1bar boost. A vulgar display of power. Making boost since 30-06-2008.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Jul 19 2007, 12:57 AM
Post #8


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



sistematic..
ulei din instalatia de AC nu are cum sa fie, in toata instalatia ai max 300ml si cel mai mult e in compresor, deci nu are cum sa ajunga pe podea
daca nu scade lichidul de racire, inseamna ca nu este antigel.... deci..... Xfiles !!!!
din tot ce ai povestit tu aici , eu inteleg ca nu iti curge nici un lichid al masinii, poate se prelinge ceva de afara (asa cum am patit eu cand curgea apa pe la parbriz)
eu tind sa cred ca este antigel, din ce zici tu aici:
QUOTE (nmg @ Jul 18 2007, 01:32 PM) *
. E o chestie lipicioasa, fara miros, zici ca e ulei, dar nu asa de gros.
asa pare sa fie.. ai incercat sa gusti putin din lichidul ala... vezi daca e dulce
PS daca e antigel..... o sa ai muuult de demontat ca sa schimbi caloriferul sad.gif


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nmg
post Jul 20 2007, 09:54 AM
Post #9


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 372
Joined: 30-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 499
Car: E23
Engine: M30 2,8 135 kW



Mda ... ce dreaq sa fac, o sa pun pe limba si rahatul ala sa vad daca e dulce ... Yukk !!!

Daca o fi de la radiatorul de la aeroterma, am incurcat-o ... Totusi eu am suflat pe el si nu scapa deloc ! Dar ma rog, poate nu am suflat cu presiune suficienta, cum zicea cineva intr-un post anterior. Oricum o sa incerc sa nu scot toata aeroterma, poate il pacalesc si iese numai cu capacul din spate de la aeroterma dat jos.

In sfarsit, in week-end-ul asta o vad in ce parte o iau.

Ca si informatie, e posibil sa se potriveasca un radiator din asta de la alt tip de BMW ?

LE:
Radiator, poz. 1

This post has been edited by nmg: Jul 20 2007, 09:57 AM


--------------------
Life is too short to drive anything less than a BMW ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nmg
post Jul 20 2007, 11:02 AM
Post #10


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 372
Joined: 30-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 499
Car: E23
Engine: M30 2,8 135 kW





Am gasit o poza care descrie exact situatia in care sunt eu. Din pacate nu e prea clara si vreau sa stiu de la ce este capatul de furtun incercuit. Eu nu-mi amintesc sa fi vazut asa ceva la a mea. In rest, scurgerile sunt exact ca la a mea.
Attached thumbnail(s)
Attached Image
 


--------------------
Life is too short to drive anything less than a BMW ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Jul 20 2007, 01:43 PM
Post #11


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



radiatorul nu merge de la alt BMW decat e23
scurgerile ....sad.gif nu pot sa-mi dau seama, poate in afara de antigel mai avea si ceva scurgeri pe lg parbriz... sau condensul de la AC...


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nmg
post Jul 20 2007, 08:38 PM
Post #12


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 372
Joined: 30-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 499
Car: E23
Engine: M30 2,8 135 kW



Gata, cred ca am rezolvat-o. Am scos tabla de sub stergatoare si am vazut ca acele 2 canale de scurgere erau complet infundate cu pamant. Nu-mi dadeam seama de unde putea sa se adune apa acolo pentru ca zilele astea n-a plouat dar pe urma m-am gandit ca am spalat masina ... conf (9).gif

Apa s-a adunat pentru ca nu avea pe unde sa se scurga si normal, s-a infiltrat pe unde a putut. Am scos pamant cu lopata din canalele acelea si nu glumesc prea mult. Pana la urma a trebuit sa desfac si aparatorile la roti de pe interior, sa fiu sigur ca am facut treaba cum trebuie.

Maine o sa iau si un spray cu silicon sa-i bag pe marginea aerotermei, just in case.

Imi pare rau ca in loc sa ma ocup de lucruri mai importante, imi pierd vremea cu nimicuri d-astea ...sad.gif


--------------------
Life is too short to drive anything less than a BMW ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Jul 21 2007, 01:24 AM
Post #13


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



bine ca nu a fost mai grav...


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:22 PM