IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> LECTII DE PILOTAJ
Rating 5 V
iulian325
post May 29 2007, 12:09 PM
Post #1


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,511
Joined: 25-May 06
From: IASI
Member No.: 307
Car: -
Engine: -



POZITIA MAINILOR PE VOLAN:

http://www.youtube.com/watch?v=ks8mJWJjdcE...ted&search=
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
drujbex
post Jul 18 2017, 11:06 AM
Post #2


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 162
Joined: 9-February 16
From: Bucuresti
Member No.: 47,223
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



bai, deci, short-answer pentru "cum a fost" este AWESOME

acum, raspuns lung

despre masina:
- 228i, semiautomata, pachet M cu suspensie si frane (huge, 4 pistonase pe fata)
- un fel de semislicks pe 19 inch, aderenta excelenta
- la demaraj nu e chiar racheta, dar iti faci ft bine treaba cu ea si cutia schimba excelent (nb: eu nu prea am experienta cu automate, dar asta era de fapt o semiautomata, cred, ca avea si padele, dar schimba ca o automata clasica cu planetary gearset adica foarte lin, practic fara scadere de turatie)
- comoda, scaune excelente, silentioasa desi avea ceva esapament aftermarket, baga aer rece in interior si acu statea cuminte la jumatate

despre curs:
- in mod normal pachetul pe care l-am avut eu insemna grupe de 3 elevi per instructor. insa ieri nu eram decat eu acolo la categoria aceasta de curs. insa au mai venit 2 persoane la alt curs (individual) si instructorii au stat si cu ei -- practic n-am facut nicio tura in plus fata de pachet, dar timpii de asteptare au fost mai scazuti.
apropo, daca da pe cineva 500 de euro afara din casa, cursul Individual iti da propriul instructor si include si data logging plus telemetrie. te dai pe circuit si dupa aia mergeti sa va uitati la date: cum ai franat, cum ai accelerat, cat ai rotit de volan, toate mapate pe harta traseului si comparate cu niste controale. foarte misto! as da insa banii astia daca lunar as castiga 5000 tongue.gif
- a trebuit sa ma dezvat, sau macar sa incerc, de aproape tot ce stiam eu despre condusul masinilor. toate automatismele instalate in 11 ani de posesie de permis si > 100.000 km parcursi in toate conditiile. chiar a zis unul dintre instructori ca cei care de-abia si-au luat permis invata mult mai usor si mai rapid din cauza ca n-a fost suficient timp sa se invete intr-un anumit fel
- tupeul meu s-a terminat la maxim 60% din capacitatea masinii pe circuitul ala, poate chiar mai jos. aparent am virusul vitezei mult mai putin decat credeam.
- pe langa cutia (semi)automata, masinile aveau si controlul tractiunii pe ON ... si nu sunt nici macar in acelasi fus orar cu a incerca ceva cu cutie manuala si fara assist-uri. trebuie sa mai fac cel putin 100 de ture pana sa incerc o manuala (a se citi sa fac downshift-uri) fara controlul tractiunii (a se citi sa limitez eu tendintele supraviratoare din acceleratie si frana)
- pana la urma am plecat de-acolo realizand ca de fapt nu stiu sa conduc smile.gif)
- personal mi-a placut ca nu-ti impuneau sa porti casca sau alt fel de costumatie

BONUS: urmeaza etrieri de V8 cu lichid de frana de competitie si la primul track-day cand nu e groaznic de cald o sa duc si rablamentul meu. desi mai mult m-ar tenta ceva budget de racing, un e36 320i vai de mortii lui pe care sa pun coilovers si un blocant si niste gume lipicioase si cam atat biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:38 PM