IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ratacit in propria tara
Ciupanezu
post Mar 11 2011, 01:10 PM
Post #1


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Desi suna ciudat, eu ma simt ratacit in Romania.

Aici m-am nascut, aici am trait, insa, paradoxal, ma regasesc in foarte putine lucruri si obiceiuri.

Sentimentul de alienare apare la o simpla butonare a telecomenzii (o telecomanda, doua?) cand imi dau seama ca in loc de relaxare, cele mai multe posturi tv autohtone imi ofera o senzatie vomitiva cu greu egalata de alte lucruri.

Schimbi 15 – 20 de posturi si in afara de multe curve analfabete, artisti de duzina si tot felul de oameni care au inteles ca totul este sa ajungi pe sticla, fara sa conteze modul in care ajungi sau cantitatea de cacat ingurgitata pentru a ajunge acolo, nu prea vezi nimic interesant nici macar din punct de vedere informativ, televizorul fiind foarte rar o hrana pentru spirit ci doar un mod de a nu uita in ce tara traiesti si, mai ales, cine sunt compatriotii tai.

Foarte ciudat este faptul ca desi esti ratacit, niciodata nu poti uita unde te aflii, nici macar atunci cand vrei sa platesti o factura sau cand se intrerupe apelul in timpul unei convorbiri pe care ai indraznit sa vrei sa o ai pe banii tai dar nu poti fara sa te enervezi.

Si mai ciudat este faptul ca aproape toti spun ca treaba e nasoala, insa foarte multi se simt in mediul lor in Romania, li se pare mult mai usor sa arunce sticla de suc pe geamul masinii in loc s-o arunce la cel mai apropiat cos de gunoi, si desi spun ca nu suporta cocalarii, emisiunile lor preferate sunt Acces Direct, Rai da’ buni sau un Show Pacatos, asta fara sa-l amintim pe DD de pe Oroare TV.

La fel toti spun ca se simt furati, mai ales de catre stat, insa in acelasi timp nu gasesc deloc nepotrivit sa cumperi un bun furat atata timp cat e ieftin.
De ce ieftin? Ca doar e greu, trebuie doar sa te uiti in jur sa-ti dai seama.

Multi spun ca ar fi bine sa fie legile mult mai aspre, insa doar acolo unde ei n-ar putea fi influentati.

Coruptia e mama tuturor problemelor, insa nu se poate nici fara ea nici cu ea, insa ceva trebuie schimbat totusi, asa ca din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!

Daca asta era dilema în 1884 când Caragiale a scris O scrisoare pierduta, aceeasi este dilema si in 2011 cand oamenii par a fi tot mai mult iesiti din lumea lui Caragiale.

Desi Caragiale nu a avut fler in afaceri, spunandu-se ca in beraria lui se bea mult dar se plateste putin, a avut foarte mult fler in a citi mentalitatea romaneasca, o mentalitate care pare sa se invarta la nesfarsit in acest cerc vicios in care suntem aproape cu totii cuprinsi dar in afara caruia nu ne-am putea descurca la fel de usor.

Prin urmare, desi multi spun ca detesta atat de multe lucruri in Romania, cei mai multi n-ar suporta sa le vada schimbandu-se, acestea fiind pentru ei ceea ce formeaza tara tuturor posibilitatilor (proaste).

Pe de alta parte, eu ma tot intreb a cui este aceasta tara, caci eu nu ma regasesc in ea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 11 2011, 04:09 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Trebuie facuta distinctie intre real si mass-media. Nu cred ca poate fi totul perfect in jur. Ma uit la TV cam o data la doua saptamani, si nici atunci pe posturile romanesti. Important e sa-ti gasesti un mediu al tau, un grup de prieteni, un rol in societate si sa-ti dai silinta sa-ti indeplinesti cat mai bine atributiile. Nu va face nimeni asta pentru tine. De altfel am fost anuntati de el capitano ca daca nu ne convine, suntem liberi sa plecam tongue.gif

Nu m-am referit la initiatorul topicului, ci in general.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lucian
post Mar 11 2011, 07:22 PM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,440
Joined: 8-February 07
From: Bucuresti/Oltenia
Member No.: 625
Car: E 28; ex e12, e34
Engine: m10 pe gaz





imaginea Romaniei am vazut-o acum cateva zile la afi cotriceni. cam 200 de oameni stand la coada la un magazin de cosmetice ce urma sa se deschida.
aduceai crema de acasa si primeai un borcan cu crema de la firma, nou cu tipla. cat sa valoreze? 15, 20 ron?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 11 2011, 09:12 PM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



QUOTE (tomado e28 owner @ Mar 11 2011, 04:09 PM) *
Trebuie facuta distinctie intre real si mass-media. Nu cred ca poate fi totul perfect in jur. Ma uit la TV cam o data la doua saptamani, si nici atunci pe posturile romanesti. Important e sa-ti gasesti un mediu al tau, un grup de prieteni, un rol in societate si sa-ti dai silinta sa-ti indeplinesti cat mai bine atributiile. Nu va face nimeni asta pentru tine. De altfel am fost anuntati de el capitano ca daca nu ne convine, suntem liberi sa plecam tongue.gif

Nu m-am referit la initiatorul topicului, ci in general.


Problema e ca eşti parte dintr-un sistem.

Dacă foarte mulţi din sistem sunt înapoiaţi şi n-au o scare de valori, trăiesc pentru a bea o bere la 2 litri seara şi pentru a sparge seminţe uitându-se la diverse dejecţii la TV, chestia asta te trage în jos indiferent că vrei sau nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 12 2011, 12:34 AM
Post #5


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Nu neaparat. E important sa nu te lasi distras de gloata asta care actioneaza haotic. In acest sens, iti alegi cu grija oamenii cu care socializezi, pentru ca nu poti totusi sa te izolezi de lume. Oricum, nu te ia valul daca nu te lasi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 12 2011, 12:35 AM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





Îţi dau un exemplu ca să vezi că am dreptate.

Deşi poate ai o pregătire şi te pricepi la ceea ce faci, eşti prost plătit.

Oare de ce? Nu pentru că trăieşţi într-o societate bolnavă care nu face performanţă în nimic?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 12 2011, 12:43 AM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Le: nu trebuie sa ai o mie de prieteni, ci putini si buni. Bineinteles, cu astia sa te intalnesti pe cat posibil, nu doar prieteni de mess smile.gif

Ai raspuns pana sa dau eu edit:P
Prost platit in raport cu ce? Depinde ce repere ai. Marea problema e ca in tara asta toti ii iau ca model pe parvenitii imbogatiti peste noapte, care se afiseaza ostentativ. Si atunci omul ce gandeste? Daca muncesc o viata pe salarul de acum, nu-l ajung pe asta care a dat tunul si acum traieste bine-mersi. Dar astea nu-s exemple. Nu mai trebuie sa ne consideram nedreptatiti ci sa ne facem treaba cat putem de bine indiferent de remuneratie. Nimeni nu te impiedica sa mergi in alta parte, daca iti e in avantaj. Asta cu prost platit si societate defecta sunt folosite in majoritatea cazurilor ca scuze pentru frecat menta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 12 2011, 12:43 AM
Post #8


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Păi da, normal că nu trebuie.

Oricum, eu nu cred că poţi avea în viaţa mai mult de 3-4 prieteni adevăraţi.

Restul sunt amici sau oameni falşi care-si dau arama pe faţă până la urmă.

Reperul este un trai decent.
Nu e vorba de parveniţi luaţi ca model, e vorba de un simplu trai cu adevărat decent.
Adică să-ţi permiţi să mănânci chestii de calitate, să ai o maşină bună, să poţi să mergi de 2 ori pe an în concediu acolo unde doreşti. Să nu ai grija zilei de mâine, să-ţi permiţi lucruri considerate normale în alte ţări.

This post has been edited by Ciupanezu: Mar 12 2011, 12:45 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 12 2011, 12:52 AM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Si ce venit lunar consideri ca iti trebuie pentru asta?
Cam la numarul acesta am ajuns si eu, 3-4 prieteni adevarati... Nici nu prea poti pastra legatura strans cu multe persoane, e nevoie de timp alocat si pentru asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 12 2011, 09:49 AM
Post #10


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





Fiecare consideră pentru sine ceea ce înseamnă decent, nu e treaba mea să lansez cifre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 12 2011, 10:56 AM
Post #11


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



E relativ oricum. Tine doar de conceptia fiecaruia si de reperele luate in considerare. Sunt destui care stau foarte bine financiar insa nu sunt fericiti. Si reversul. Prea mult se pune accent pe acest capitol. E logic ca daca cineva isi fixeaza ca obiectiv sa adune 1 mil de euro de exemplu, e o probabilitate foarte mare ca sa fie un frustrat toata viata.

Te-am intrebat despre un venit aproximativ ca sa imi dau seama cam ce sanse ar fi sa se materializeze in Romania de azi. Nu neaparat cat te-ar multumi pe tine personal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 12 2011, 10:59 PM
Post #12


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



La nivelul cheltuielilor din Bucureşti, ai nevoie de un venit de 50 de milioane pe lună ca să poţi trăi decent, fără lipsuri. Mă refer pentru două persoane.

Banii pot aduce fericirea sau nu, depinde de fiecare, însă sunt mai mari şanse să fii fericit atunci când ai siguranţă financiară.

This post has been edited by Ciupanezu: Mar 12 2011, 11:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 12 2011, 11:38 PM
Post #13


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



In restul oraselor cred ca ar ajunge 4000ron/familie, iar in zona rurala undeva la 2000 minim. Din pacate nu e foarte accesibil dar nici imposibil de atins. "Banii nu aduc fericirea, dar o intretin", o formulare buna, insa as acorda o cota de 20-40% banilor ca importanta in viata. Trebuie sa-i limitam la conditia de unealta, nu de scop in sine.

Revenind la tema topicului, cred ca trebuie sa ne vedem de treaba noastra si sa nu ajungem sa teoretizam prea mult. In momentul in care ai o familie si depind in plus veniturile altor familii de tine, presupun ca incepi sa te simti destul de bine ancorat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Mar 12 2011, 11:38 PM
Post #14


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,476
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp





Vrei sa spui 50 mil in conditiile in care nu ai rate la casa smile.gif

Cam asa e, pentru ca o simpla iesire in oras la o carciuma te costa aproape un mil /doua persoane. Daca mai esti nevoit sa iei si taxi...
La doua iesiri pe sapt inseamna 8 mil. In WE iar ar trebui sa spargi bani, ca deh, traiesti la capitala.

Ce bine-i la tara unde beau un vin bun , mananc sanatos , totul aproape gratis. Dar aici nici nu prea ai cum sa castigi bani...


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 12 2011, 11:44 PM
Post #15


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Evident.
În condiţiile în care ai rate, treaba e foarte nasoală.

QUOTE (tomado e28 owner @ Mar 12 2011, 11:38 PM) *
In restul oraselor cred ca ar ajunge 4000ron/familie, iar in zona rurala undeva la 2000 minim. Din pacate nu e foarte accesibil dar nici imposibil de atins. "Banii nu aduc fericirea, dar o intretin", o formulare buna, insa as acorda o cota de 20-40% banilor ca importanta in viata. Trebuie sa-i limitam la conditia de unealta, nu de scop in sine.

Revenind la tema topicului, cred ca trebuie sa ne vedem de treaba noastra si sa nu ajungem sa teoretizam prea mult. In momentul in care ai o familie si depind in plus veniturile altor familii de tine, presupun ca incepi sa te simti destul de bine ancorat...


Eu cred că eşti un pic visător spre boem. Nu te supăra pe mine, nu o spun cu răutate.
Banii au o importanţă enormă în viaţă, dar mai ales lipsa lor.

Sigur că sunt oameni simpli care sunt fericiţi chiar dacă nu au bani, însă asta pentru că n-au avut niciodată bani, n-au văzut cum este să ai bani.

Cu siguranţă e foarte important să apreciezi lucrurile simple în viaţă, nu s-o dai în extravaganţe şi excentricităţi scumpe ca bani dar ieftine din punct de vedere al caracterului.

Totul ţine de echilibru în viaţă.

Nu cred că face nimic rău teoretizarea şi nici discuţiile în general.

This post has been edited by Ciupanezu: Mar 12 2011, 11:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 13 2011, 01:12 AM
Post #16


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Cred ca asta ar fi cea mai teribila consecinta a lipsei banilor, timpul alocat teoretizarii s-ar reduce considerabil smile.gif Viziunea fiecaruia depinde de foarte multi factori.

Stai linistit, nu am de ce sa ma supar. Doar schimbam impresii. Nu poti cunoaste un om pe baza unor idei exprimate pe un forum. Am fost caracterizat in diferite feluri, dar asta cu visatorul e noua tongue.gif

Banii vin si trec. Sunt lucruri mult mai importante. Consider ca exagerarea importantei lor dauneaza naturii umane. Ai o viata mai frumoasa daca nu sunt un scop in sine, asta incerc sa spun. Bineinteles ca incerc sa-mi asigur o situatie financiara cat mai buna, dar nu imi conditionez fericirea de asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 13 2011, 12:14 PM
Post #17


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Din păcate, banii devin un scop în sine indiferent dacă vrei sau nu.

Fără bani nu prea poţi face mai nimic.

Sigur că dacă ai foarte mulţi bani, în mod automat apar mari responsabilităţi, prin urmare e mai greu să fii fericit.
Pe de altă parte, este foarte greu să fii fericit dacă ai lipsuri de natură financiară.

Eu cred că e important să ai suficienţi bani încât să poţi trăi cu adevărat decent şi să-ţi poţi realiza visurile normale pe care le poate avea un om.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 13 2011, 12:28 PM
Post #18


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp





Bine, deci ar trebui în primă fază să încerci să aduni cât mai mulți bani... Dar asta e destul de greu în România de azi, prin muncă cinstită mă refer. Și atunci? Rămâi toată viața un frustrat? Sau crezi că dacă tragi până pe la pensie să aduni bani te mai poți bucura pe urmă?

Nu zic de lipsuri financiare sau să ai o viață de pustnic. Dar din câte observ de obicei banii nu ajung niciodată. Majoritatea oamenilor care au ajuns la o situație financiară bună trag în continuare 24/24 ca să adune mai mult smile.gif Și ajungi să ratezi esența...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 13 2011, 12:32 PM
Post #19


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Viaţa e complexă.
Poţi să ai ceva bani şi prin muncă cinstită, nu e imposibil.
Totul este să-ţi cunoşti limitele şi să nu te întinzi mai mult decât ţi-e plapuma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CRM112
post Mar 14 2011, 11:25 AM
Post #20


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,094
Joined: 26-July 07
From: penthouse
Member No.: 1,040
Car: e34 FL dric
Engine: mm 143; trebuie ejectat



pe langa ceea ce s-a mai discutat pana acum despre bani (dar corelat) as vrea sa mai sintetizez ceva despre propria tara; mai degraba neam

1. nu poti sti niciodata unde mergi daca la tot pasul ai capcane (cumva in tandem cu expresia cu rataceala smile.gif ). La tot pasul dai de tepari, oameni falsi. Sunt de parere ca daca nu ne-am intepa unii cu altii lucrurile ar fii cel putin inzecit mai constructive. Ar putea sa apara perspective pe plan local-mediu rural -> castiguri mai mari .... etc
2. nu mai scriu pt. ca unii vor spune ca-s rasist smile.gif
3. oarecum conectat de pct. 1: legiuitorii tarii nu fac absolut nici cel mai mic efort sa sutina in orice fel initiativele constructive ba mai mult....dau in cap. Exemple sunt multe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:38 PM