IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Bass puternic - subwoofer tub sau cutie???
mertan
post Feb 26 2006, 01:57 PM
Post #21


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,341
Joined: 24-November 05
From: IASHIngton- bacau
Member No.: 103
Car: e30
Engine: m20 2.0 129CP



da m-ati pus pe ganduri mari de tot. in vara cred ca am sa imi fac in spate o cutie ceva cu 2 difuzoare mari. cam 2 de 30 cm cred ca ar fi bune, si eventual sa fie ceva mistocare. am sa imi fac eu planul. si vreu ca bassul reflez sa iasa prin bancheta. bineinteles ca si o statie trebuie sa imi iau. si condensator.

iuluka. nu stiu ce sa zic tata. ca sa pui 2 statii cred ca ar trebui ca la cd player sa ai 2 iesiri. adica 4 mufe rca. 2 rosii si 2 albe. asha cred eu. dar dute pe 4tuning la audio si intreabai pe aia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Feb 26 2006, 09:56 PM
Post #22


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



QUOTE (Iulika0069)
- pot folosi amplif-ul stock pt a "da" in cele 6 boxe de pe fata si sa iau unul pt sub?

da, poti sa-l folosesti. Depinde ce rezultat urmaresti. Eu nu l-am folosit, nu am documentatie privind tensiunea pe IN la acel amplif, orice combinatie incercata oferind distorsiuni cu caru' sau putere slaba.

QUOTE (Iulika0069)
- sa renunt la boxele spate - cum a facut Darren?

Nu pot sa-ti raspund tocmai eu tongue.gif. Mie imi mai trebuie un set de difuzoare pe fatza (pe 3 cai la vreo 500euro), o baterie duty cycle, sa schimb tunul cu o cutie si poate sa-mi iau si un condensator daca bateria DC nu ar fi de ajuns.

QUOTE (Iulika0069)
- daca ar fi sa las totusi boxele pe spate, ce amplif ar trebui sa iau?

Depinde.. tongue.gif. Daca iti lasi boxele pe spate si vrei sa dai si in cele din fatza cu acelasi amplif, iti trebuie 1 amplif pe 4 canale. Cu 5 sau 6 canale (daca merge bridge pentr 5-6) daca vrei sa dai cu acelasi amplif si in subwoofer (sau inca un amplif separat pentru subwoofer), sa schimbi bateria masinii, difuzoarele din fatza, cele din spate, si sa-ti cumperi subwoofer.

QUOTE (Iulika0069)
- sub-ul trapezoidal (care sa nu ocupe prea mult loc in portbagaj) e mai "bun" decat un tub?

Sub-ul trapezoidal poate sa fie incinta inchisa sau bandpass. Citeste ce am scris mai sus referitor la diferentele dintre incinte. Daca iti iei bass la cutie, o sa ai nevoie de o putere mult mai mare din partea amplificatorului. JBL de ex pune aceleasi difuzoare si in cutii si in tuburi. Difera doar volumul incintei si amplificatorul necesar. A, si urechea ascultatorului, normal. Cel mai bun subwoofer e cel care iti place tie. Deci orice am scrie noi aici, tot urechea ta (sau ficatii) va avea ultimul cuvant de spus.

QUOTE (Iulika0069)
- is cam incepator smile.gif la partea de sunet.. ce inseamna practic "canal" si ce acopera 1 canal? Cate canale ar trebui sa am pt 10 boxe si sub? Cum se leaga? Poate isi face cineva pomana si explica un pic mai pe larg si mai pt neinitiati.. biggrin.gif

Un canal e un fel de sant, asa, facut cu harletzul si umplut cu apa:p. Nu sunt destul de treaz la ora asta ca sa-ti dau definita canalului, dar iti exemplific: Front Left e un canal, Front right e alt canal, Rear Left e alt canal, Rear Right e alt canal, Subwoofer e alt canal. Pe fiecare canal poti pune 1-2-3 difuzoare cu filrele necesare. Amplificatorul tau stoc are 4 canale si filtrare activa. Astfel in el intra 8 fire (cate 2 pentru fiecare canal FL,FR,RL,RR) si ies 20 (cate 2 pentru fiecare difuzor FL-joase, FL-medii, FL-inalte, FR-joase, FR-medii, FR-inalte, RL-medii, RL-inalte, RR-medii, RR-inalte).
Aceleasi boxe poti sa le impaci folosind un amplif cu 4 canale si filtrare pasiva (adik la cele 3 difuzoare FL pui filtru trece-joase, trece-medii si trece-inalte) Deci iti trebuie: una bucata amplif pe 4 canale, 2 bucati filtre pe 3 cai si 2 bucati filtre pe 2 cai (daca vrei sa separi tu difuzoarele din spate, dar alea pe care le ai tu au deja filtre pe ele, deci nu ai nevoie)

QUOTE (Iulika0069)
- pot folosi CD playeru' original? Nu (cred ca) are control pt sub, practic ar trebui sa fac un "setup" din amplif, nuh?

Da, poti. Exista amplificatoare destepte care primesc fie semnal amplificat, fie semnal pre-amplificat, si au ele intern filtru pentru subwoofer (vor scoate pe canalul setat doar frecventele sub 60-80-120Hz).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zanga
post May 26 2006, 10:20 PM
Post #23


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26-May 06
From: Vaslui
Member No.: 311
Car: E36
Engine: 2.5





salutare la toata lumea! Iata ce am reusit sa fac eu pentru a fi deplin multumuit de sound :unibrow:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post Jun 4 2006, 12:28 AM
Post #24


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D



frumoasa creatie ... un price tag ceva ? nu ai avut nevoie de o a2-a baterie pentru cei 2 monstrii din portbagaj ?


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Jun 4 2006, 10:28 AM
Post #25


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



QUOTE (Zanga)
salutare la toata lumea! Iata ce am reusit sa fac eu pentru a fi deplin multumuit de sound :unibrow:

Frumoasa lucrare.
Ce amplif e ala? Difuzoare?
Cum ai dresat masina sa se inteleaga cu monstrii din portbagaj?
Mai ai instalatia audio originala?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post Jun 4 2006, 12:37 PM
Post #26


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D





ce am reusit sa inteleg din poza este vorba de un amplificator mutant nu stiu sigur dk pe 2 sau 4 canale adik 160 sau respectiv 480W , subwooferele sunt de la JBL GT sau GTi series si un filtru de retea (anti-paraziti)


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zanga
post Jun 6 2006, 08:58 PM
Post #27


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26-May 06
From: Vaslui
Member No.: 311
Car: E36
Engine: 2.5



QUOTE (n3o)
ce am reusit sa inteleg din poza este vorba de un amplificator mutant nu stiu sigur dk pe 2 sau 4 canale adik 160 sau respectiv 480W , subwooferele sunt de la JBL GT sau GTi series si un filtru de retea (anti-paraziti)

Pe aproape...este vorba de un MP3 player Sony, boxele din interior schimbate cu JBL de 13' ,2x subwoofer JBL GTO de 1200w fiecare , o statie Mutant pe 2 canale(doar pt bass) , un condensator(pt saracuta baterie). A fost mult de munca insa rezultatul credeti-ma a meritat tot efortul.Din pacate vreau sa vand masina si voi da probabil separat linia audio . Voi vedea pt urmatoarea ce upgrade sa mai fac.
i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post Jun 6 2006, 10:55 PM
Post #28


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D



ehh am fost p aproape nu am vazut c ai in masina doar in portbagaj ...frumoasa instalatie si esti multumit ?? adik ti s misca organele la o melo cu bass.... ? cat te-a costat toata treaba ??


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alpine
post Jun 10 2006, 05:50 PM
Post #29


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 44
Joined: 2-June 06
Member No.: 329



eu sunt de parere ca un subwoofer bandpass e soundul care ma satisface cel mai bine.
e un sound energic si de calitate.
momentan am un pioneer TSWX 205 de doar 100w sinus si pot spune ca suna fantastic pt la ce dimensiuni are.
Nu caut neaparat un subwoofer de la care sa-mi joace ficatzii ci mai degraba caut-fidelitate,lucru care mi-e oferit de un headunit de la Alpine smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post Jun 10 2006, 09:45 PM
Post #30


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D





da conteaza claritatea , dar o melodie fara pic de bass suna fals


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alpine
post Jun 12 2006, 12:00 PM
Post #31


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 44
Joined: 2-June 06
Member No.: 329



QUOTE (n3o)
o melodie fara pic de bass suna fals


de acord cu tine.Nu e cazul meu totusi,prin fidelitate intelegi bass+medii+inalte-toate combinate impreuna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post Jun 18 2006, 10:54 PM
Post #32


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D



:eek: http://video.google.com/videoplay?docid=-3...298291084&q=320 cred k asta e d'ala de faci muschi iti incordeaza niste grupe de muschi ascultand muzik si o sa ai un abdomen mult mai tare dupa vreo 2 zile de parazitii sau house-uri nebune tongue.gif


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SILE
post Jun 6 2007, 02:50 PM
Post #33


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 155
Joined: 29-May 07
From: BRASOV
Member No.: 942
Car: momentan nimic
Engine: lipsa



blaupunkt cum vi se par?? a avut careva pe masina?? a fost multumie??? ma refer atat la casuri cat si la woofere, statii si boxe.


--------------------
SAME SHIT. OTHER DAY.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eugene12
post Nov 13 2008, 09:48 PM
Post #34


64% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 637
Joined: 30-January 08
From: bucuresti
Member No.: 1,439
Car: EX E12/E36
Engine: 1.8 /318is m44





QUOTE (Ionut @ Feb 24 2006, 04:58 PM) *
Am o mare dilema...vreau sa investesc intr-o statie si un subwoofer....problema e ca am auzit mai multe modele de sub-uri si nu ma multumit niciunul cum se aude....am si eu o intrebare: bass-ul puternic (de figuri biggrin.gif ) il obtin cu subwooferul-cutie sau tub??? smile.gif

Am auzit ca la BMW nu se aude bass-ul foarte puternic afara din cauza ca este inchis foarte bine si in spatele banchetei de spate este tabla si totul ramane in portbagaj...asa am auzit.Eu am un rechin E12 si un subwoofer cu doua difuri Xtreme so o statie Magnat de 4 x 90,2 x 180 si pot spune ca se aude bass-ul lung daca intelegi....trepideaza si ficatii in tine dar la bass-ul scurt nu sh ce se intampla.PS JBL -ul ala cu doua difuri e cam 11 mil si rupe tot ....din propria experienta..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ionut
post Nov 14 2008, 08:59 AM
Post #35


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,723
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 29
Car: BMW E46 318I 2002
Engine: N42 2.0 143CP



problema am rezolvat-o atunci si in momentul actual tot pe aceeasi configuratie merg: statie JBL GTO 75.4 si JBL cutie GTO 1250B parca....se aude super si in actualul e46, pe atunci avem urs smile.gif


--------------------

ex...e36 316i
ex...e30 327i
ex...e46 318i
ex...e60 520i

today just off-road - Navarone
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:44 PM