IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> o intrebare mai ciudata, cum sa scapi de impozitul auto
Dani88br
post Jan 23 2011, 12:58 AM
Post #1


45% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 522
Joined: 6-October 07
From: Braila
Member No.: 1,196
Car: e36
Engine: M41 1.7TDS 90CP



Am si eu o nelamurire, POTI SCAPA DE IMPOZITUL AUTO DACA ITI SCOTI MASINA DE LA FISC DOAR FACUND UN CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE LA MISTO CU CINEVA DIN FAMILIE DE INCREDERE SI SA TE SCAZI CU EA DE LA FISC?
cel putin asa se lauda unu cu un jeep prin cartier ca a scapat de impozit

Intrebarea mea e: Te poate verifica cineva in legatura cu asta?
Mai poti face un ITP?
Un RCA?
Daca o dai mai departe e o problema daca o baga celalalt la fisc? sa zicem prin absourd ca o declasa sa fie totul in regula cu acte tot...
Existra vreun inconvenient de orice fel in asta?


--------------------


Uploaded with ImageShack.us

www.bmwinfo.com
www.autodata.ltd.uk
www.e34.de
www.e36.de
www.e30.de
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Jan 23 2011, 01:15 AM
Post #2


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



deocamdata e posibil. problema o sa apara cand o sa vrea s-o vanda cu adevarat. RCA si ITP nu au treaba cu fiscul si se pot face in continunare.


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Jan 23 2011, 09:52 AM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21





dani - tu pareai un baiat destept, asta e lucru de pus la vedere ? cred ca ai destui prieteni p forum carora puteai sa le dai un PM. ala cu jeep-ul e un cretin daca se lauda.

elegant ar fi daca s-ar indura un mods si ar sterge thread-ul asta .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani88br
post Jan 23 2011, 11:26 AM
Post #4


45% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 522
Joined: 6-October 07
From: Braila
Member No.: 1,196
Car: e36
Engine: M41 1.7TDS 90CP



Pai la un motor de 4000cm3 pe jeep eu zic ca e o gramada de bani dati degeaba!!!!!!
Nu mi se pare ceva aiurea daca tepuiesti statul cu ceva, atata timp cat noi platim ca prostii bani grei ptr un motor de 2.4td, sa nu mai zic daca ai peste 3000 motorul ce impozituri fabuloase ai, basmele is minciuna...
Eu consider asta o tratare cu aceiasi moneda! Acum poti sa zici ce vrei despre mine cum sunt si cum nu sunt, ideea e ca eu is foarte suparat de chestia asta, mi am vandut masina in care bagasem toate economiile mele pe 2 ani si muuuulte ore de munca, din cauza fiscului carte e din ce in ce mai mare!
BTW, cretinul(nu tocmai un prieten, doar ca ne stim din cartier de multi ani) ala vorbea de asta in cercul nostru, acum sa nu iti faci impresia ca a pus vreun poster pe masina sa vada toata lumea ce a facut el.

Intrebarea mea ptr tine, sa zicem prin absurd ca ai o masina cu motor de 3.0 sau peste, CU CE TE INCALZESTE CA O PLATESTI LA FISC DEGEABA?
Nu de alta dar poate am omis eu ceva aici...
Primesc ceva in schimul banilor aia? Drumuri poate? Sosele dezapezite? orice doar sa numesti ceva ce te motiveaza sa platesti mizeria aia de impozit!

PS: in Braila prietene salariile is mai mult decat de kkt, cine are 1000lei pe luna ala e jmeker, majoritatea se invart in jurul sumei de 700lei

This post has been edited by Dani88br: Jan 23 2011, 11:31 AM


--------------------


Uploaded with ImageShack.us

www.bmwinfo.com
www.autodata.ltd.uk
www.e34.de
www.e36.de
www.e30.de
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Jan 23 2011, 11:49 AM
Post #5


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



ce ai scris tu pe forum aici, s-a mai vehiculat si pe alte forumuri auto, cand e o portita legala buna, lumea in loc sa faca si sa taca, iese ca paduchele in frunte....mai departe stii cum e zicala. nu ma intelege gresit, n-am nik cu tine, dar daca tu n-ai stiut cum sa-ti scoti fieru' d la fisc cand a trb...asta e...shit happens... ca nu sunt de acord sa dau bani geaba la stat, garantat asta !!! dar hai sa vedem cati colegi cu masina cu capacitate mare vor s dea statul in judecata pt impozit aiurea si daune avute pe drumuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jan 23 2011, 12:29 PM
Post #6


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





O portita legala totusi este ceva legal. Sa ai o masina care nu e inregistrat la fisc nu este legal.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Jan 23 2011, 01:36 PM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Dani, ai perfecta dreptate, sunt de acord cu tine, totusi treaba asta nu e de discutat pe un forum public smile.gif Mai ales in perioada asta, cand se cauta orice sursa de finantare a statului...

M-am gandit si eu la diverse variante, dar deocamdata e28-ul ramane in legalitate 100%. Poate se trezesc sa puna totusi impozit in functie de valoarea masinii si atunci n-ar mai avea sens. Un an mai pot astepta.

Revenind la ce ai zis tu, in urma unui contract de vanzare-cumparare noul proprietar este obligat conform legii sa inregistreze masina pe numele sau la primarie, altfel sunt prevazute sanctiuni. In cadrul aceluiasi judet mi se pare ca trecerea se face automat.

Thread-ul ar trebui sters sau "stilizat" intr-o forma mai finuta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani88br
post Jan 23 2011, 01:58 PM
Post #8


45% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 522
Joined: 6-October 07
From: Braila
Member No.: 1,196
Car: e36
Engine: M41 1.7TDS 90CP



ok am inteles, nu e cine stie ce, ca fiscu nu sta pe bmwzone, aia is mai prosti ca un pui de magar, ex: primaria braila a cheltuit 1 milion de dolari pe un site nefunctional (forumul nu merge) www.braila.ro, sper ca ati inteles ideea, 1 mil$ ptr un site nefunctional, da sa mai isi faca cont pe un site cred ca ar cheltui ultimul imprumut facut de Ro.
Puteti sa stergeti topicul nu ma supar, daca tot irita lumea pe aici
Pana una alta luati un pumn de diazepame si visati la impozitul in functie de valoarea masinii, nu o sa se intample asta niciodata, scopul e sa cumparati logan in rate, ce nu ati inteles din toate actiunile astea ? Loganul cu toate motorizarile lui se incadrea perfect in taxe mici, drept dovada este cutia aia 4x4 de la dacia, duster iizice?.Are motor de 1.5dci, pe un 4x4, lesinat din cale afara, dar se incadreaza la taxe...
O zi buna tuturor si imi cer scuze ptr neplacerile create aici.

This post has been edited by Dani88br: Jan 23 2011, 02:01 PM


--------------------


Uploaded with ImageShack.us

www.bmwinfo.com
www.autodata.ltd.uk
www.e34.de
www.e36.de
www.e30.de
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Jan 23 2011, 02:12 PM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Nu vad de ce nu ar fi impozitul in functie de valoarea masinii, ar colecta mult mai multi bani la buget. M-as mira sa ramana impozitele asa mici pentru <2000cmc. Pacat ca datorita conditiilor actuale foarte multe masini vor disparea pana atunci...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jan 23 2011, 02:50 PM
Post #10


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





Ideea asta legat de impozit nu este ceva genial, sau ceva care nu mai a fost scris pe net. Nu vad de ce sa stergem topic. Chiar si pentru fisc trebuie sa fie evident ca la un impozit asa mare, oameni o sa cauta metode de evitare de plata.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani88br
post Jan 23 2011, 03:30 PM
Post #11


45% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 522
Joined: 6-October 07
From: Braila
Member No.: 1,196
Car: e36
Engine: M41 1.7TDS 90CP



pai cum naiba, am un prieten care are un 745li, nici nu vreau sa va spun cat plateste, tinand cont a a primit cadou masina asta, are el ceva bani nu e vai capu' lui, dar impozitul il depaseste! E genul de am daca nu are acum ptr masina sa ii faca ce are neovie nu umbla cu ea pana nu face rost, dar impozitul e ingrozitor, nu te costa intretinerea masinii anual cat costa impozitul asta nenorocit, un 524td e28,vai steaua lui plateste mai mult impozit decat un vwpassat din 2010, 1.9tdi, 2.0tdi

This post has been edited by Dani88br: Jan 23 2011, 03:40 PM


--------------------


Uploaded with ImageShack.us

www.bmwinfo.com
www.autodata.ltd.uk
www.e34.de
www.e36.de
www.e30.de
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lucian
post Jan 23 2011, 04:05 PM
Post #12


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,440
Joined: 8-February 07
From: Bucuresti/Oltenia
Member No.: 625
Car: E 28; ex e12, e34
Engine: m10 pe gaz



poti sa faci cum ai zis tu. o scoti de la fisc cu un contract de vanz.-cump. fictiv.
prob. apare cand vrei s-o vinzi. certificatul fiscal e val. o luna.
poti s-o vinzi numai cuiva care o pastreaza pe numele tau in continuare si-ti asumi stresul ca cineva sa umble cu masina inmatriculata pe numele tau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Jan 23 2011, 04:18 PM
Post #13


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Sunt multe masini in circulatie pe care s-a aplicat metoda asta... Dar sunt foarte sigur ca vor gasi o solutie, la fel si pentru cele inmatriculate in BG. Deocamdata au alte "probleme" la ordinea zilei...

LE: ma gandeam ca daca nu e voie sa postezi metode de a deschide o masina fara cheie, poate nu e in regula nici acest topic in forma actuala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jan 23 2011, 04:48 PM
Post #14


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





Gasesti pe youtube metode alternative pentru a deschida o masina.
Exista si carti de cum faci explosive cu ingrediente simple.
Daca cauti sa faci ceva ilega, sau rau, gasesti usor.
Dar cat timp nimeni nu incurajeaza lucruri de gen aici pe forum, o aparitie incidentala de un astfel de topic pe forum asta practic necunoscut nu mi se pare motiv de cenzura. Dar ma rog, poate alti moderatori au alte parereri.

Pe de alte parte, eu nu m-as lauda cu idee de gen pe un spatiu public virtual.

Cred ca din ce a fost scris aici iese ca prin metoda, poate scapi de impozit, dar masina sa alege cu probleme la acte, plus pot sa ai o surpriza foarte neplacuta in momentul in care fisc incepe sa se uite (si are motive financiare destul de bune sa face asta) in bazele lor de date mai atent.

Parerea mea este ca varianta de downgrade la motor este mult mai ok. Pe locul 2 ar fi inscriere in BG (desi legala, consider varianta asta totusi obraznic), dar nu sa stie cat mai tine si asta.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Jan 23 2011, 08:30 PM
Post #15


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



fiti baieti "dezghetati" si stergeti topicul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani88br
post Jan 23 2011, 09:13 PM
Post #16


45% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 522
Joined: 6-October 07
From: Braila
Member No.: 1,196
Car: e36
Engine: M41 1.7TDS 90CP



QUOTE (brown.shark @ Jan 23 2011, 08:30 PM) *
fiti baieti "dezghetati" si stergeti topicul asta.

O intrebare totusi, te afecteaza pe tine personal chestia asta sau forumul o sa fie afectat(sanchitionat, banat de oamenii legii smile.gif) )
Daca te deranjeaza doar pe tine ai putea incerca metoda sa nu mai intri aici, nu o zic cu rautate sau ceva de genu, pur si simplu. Eu ma stiu pe mine, nu imi place cocalareala, nici macar nu am in lista de programe taraf, minele, etno sau alte gunoaie gen astea...nu ma duc sa fac scandal in fata studiourilor unde toarna tiganii vomele alea de clipuri, am dreptate sau nu?


@tomado e28 owner faza sa intri fara chei in masina nici eu nu as fi de acord sau cu bombe sau cine stie ce minuni, dar asta cum sa scapam de taxe oricare ar fi ele sunt de folos, mwe lui base, boc, si binenteles sutele de porci din parlament si senat


In continuare smile.gif)
M am interesat un pic de faza cu certificatul fiscal, ala se poate scoate si pe numele tau, deci il poti da valabil, pur si simplu faci o cerere de certificat fiscal pe numele tau, si o vei primi a doua zi, sau 15 lei pe loc la urgente.

This post has been edited by Dani88br: Jan 23 2011, 09:25 PM


--------------------


Uploaded with ImageShack.us

www.bmwinfo.com
www.autodata.ltd.uk
www.e34.de
www.e36.de
www.e30.de
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Jan 23 2011, 09:23 PM
Post #17


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



nu ma afecteaza deloc. spre norocul meu nu-s platitor de impozite in RO.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani88br
post Jan 23 2011, 10:15 PM
Post #18


45% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 522
Joined: 6-October 07
From: Braila
Member No.: 1,196
Car: e36
Engine: M41 1.7TDS 90CP





Felicitari, atunci nu te inteleg de ce nu ai fi de acord cu scoaterea de la fisc a masinii in Ro, dac as fi in Germania te as intelege sa fi revoltat, acolo beneficiezi de impozitele platite.

This post has been edited by Dani88br: Jan 23 2011, 10:15 PM


--------------------


Uploaded with ImageShack.us

www.bmwinfo.com
www.autodata.ltd.uk
www.e34.de
www.e36.de
www.e30.de
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Jan 23 2011, 11:06 PM
Post #19


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (Dani88br @ Jan 23 2011, 10:15 PM) *
Felicitari, atunci nu te inteleg de ce nu ai fi de acord cu scoaterea de la fisc a masinii in Ro, dac as fi in Germania te as intelege sa fi revoltat, acolo beneficiezi de impozitele platite.


m-ai inteles gresit. sunt perfect de acord, beleaua este ca daca vorbiti mult si la vedere, o sa se gaseasca vreun cretinel sa taie teava si de la "combinatia" asta. ca daca cineva isi face un e34 full scos de la fisc, chiar nu vad vreun motiv rational sa-l mai vanda ever.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani88br
post Jan 23 2011, 11:55 PM
Post #20


45% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 522
Joined: 6-October 07
From: Braila
Member No.: 1,196
Car: e36
Engine: M41 1.7TDS 90CP



pai am mentionat, daca moderatorul doreste sa l stearga, asa sa faca:)


--------------------


Uploaded with ImageShack.us

www.bmwinfo.com
www.autodata.ltd.uk
www.e34.de
www.e36.de
www.e30.de
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:50 PM