IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Anvelope de calitate pe 13" si 14" - din ce in ce mai rare, -- aviz posesorilor de BMW-uri clasice --
FiveThreeFive
post Oct 28 2013, 01:24 PM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 75
Joined: 4-December 06
Member No.: 485
Car: ex- E28
Engine: M30 3.5



Am observat ca se gasesc tot mai greu - sau chiar aproape ca au disparut de pe piata - anvelope cu dimensiuni care erau uzuale in anii '70-'80.
Este vorba in special de pneuri pe 13", dar si unele pe 14".

Spre exemplu, un set de pneuri noi 185/70R13 cu indice de viteza H, care este dimensiunea standard pentru majoritatea BMW-urilor serie 3 E21, sunt cvasi-imposibil de gasit in prezent. Exista cativa producatori no-name care vand asa ceva, dar foarte probabil calitatea este slaba. Se mai gasesc doar vreo 2 modele de 185/70R13 la producatori consacrati (Continental, Michelin), plus inca vreo 2-3 de la producatori din esalanoul secund - dar toate numai cu indice de viteza T, nu H.
Sigur, pentru un E21 indicele de viteza T este acceptabil, dar nu corespunde cu specificatia stock.

De aceea, cred ca posesorii de BMW-uri clasice care doresc sa pastreze masina multi ani de acum inainte si in stare cat mai stock ar trebui sa urmareasca periodic oferta de pneuri cu tipo-dimensiunea originala.
Iar cand oferta devine foarte redusa, poate ar fi bine sa faca un efort si sa isi cumpere un set de 5 pneuri noi cu specificatia stock.
Chiar daca nu sunt montate imediat pe masina, pneurile pot fi depozitate in conditii corecte si utilizate peste cativa ani.

Altfel, peste nu foarte mult timp vom vedea pe strazi doar BMW-uri E21 cu roti de E36, E9 cu roti de E39, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:02 AM