IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Montare motor 1.8is M42, Dupa E36 pe E30
mario.b
post Mar 10 2009, 01:06 AM
Post #1


45% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 498
Joined: 31-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,112
Car: E30
Engine: M20 2.0 93kW



Salutare, detin in momentul de fata un E30 coupe din 83 cu motor 2000cm3 si sistem de injectie motronic (la baza a avut jetronic). De curand motorul original a crepat sad.gif el la baza fiind un jetronic dar transformat de mine in motronic. iar firele din mufa instalatiei electrice de la motor modificate dupa noile specificatii.
Acum cu motorul crapat din cauza lipsei acute de ulei si apa, am decis sa imi cumpar un alt motor, m-am gandit, m-am sucit si pana la urma am ajuns la concluzia ca pentru experienta mea 1.8is imi este suficient.
Intrebarile mele vin acum, a mai montat cineva asa ceva pe masina, pentru ca motorul provine de la un E36, daca gaseam versiune dupa E30 il montam pur si simplu fara sa mai intreb. Vreau sa intreb daca trebuie sa modific ceva major la tampoanele de motor sau cardan sau pur si simplu mi se potrivesc cele de pe E36. Inca nu am incercat sa vad daca , cardanul se potriveste (prima parte pana in rulment) si nici daca tampoanele ar merge.

Astept cateva sfaturi sau sa imi spuneti daca vine totul la locul lui, daca nu sa incep cu improvizatiile lui Salam.
O seara buna si multumesc anticipat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:59 PM