IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  « < 12 13 14 15 >  
Reply to this topicStart new topic
> E34 520i, nascuta in 1989
xox
post Dec 29 2009, 05:24 PM
Post #261


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Asta vroiam si eu sa zic. Poate s-a saturat si omu de barca si vrea ceva micut si dragut. Un coupe in stare buna, chiar daca are motor mic, e foarte tare. Doar nu mergem doar pe ideea ca daca avem bmw-uri trebuie automat si motoare mari. Placerea de a conduce nu inseamna doar 3-4-10 litri...

Sunt membri care au o balena si o masina mica. Fiecare cu ce-i place. (si ca o paranteza, mi-as mai lua si eu un E30 daca ar fi bani, tot coupe, ca e prea faina masina aia, si cu motor de 1.6 daca s-ar putea)


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 29 2009, 06:22 PM
Post #262


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



am spus cateva posturi in urma ca marea majoritate a kilometrilor ii parcurg cu maxim 1 persoana in masina. am mai spus ca nu mai sunt vitezomanul de altadata, deci un motor mai mare decat actualul 2.0 nu isi justifica prezenta sub capota. la liniute nu merg cu masina, o conduc din joi in pasti, si atunci cand o conduc merg destul de calm. ca ies sa ma invart cu ea pe zapada, sa-mi fie cu iertare dar cred ca si cu un motor de 1 Litru s-ar invarti ursoaica pe zapada, nici aici nu se justifica puterea in plus oferita de un motor mare, nici cuplul. cei cu masini mai noi, care aveti OBC-uri cu multe butoane, uitati-va putin la viteza medie pe ultimii 1500 km (adica 20% din cat am parcurs eu intr-un an intreg cu masina) si spuneti-mi daca va place ce indica cifrele alea. aceleasi cifre ar fi indicate si de o masina cu motor de 4L, si de una cu 1.6, pentru ca astea sunt conditiile de trafic la noi : de rahat.
ma bucur ca Mercedesul e inscris in bulgaria, nu platesc nici o taxa in Romania pentru el, nici macar vigneta pentru ca nu e nevoie deocamdata. daca am nevoie sa ies cu el din oras, imi fac pentru 1 zi sau 2 sau cate e nevoie. nu mai stau la coada la Primarie sa platesc impozit la o casierita scarbita de faptul ca trebuie sa munceasca, adica sa stea in fund pe un scaun si sa scrie la tastatura. si un copil de clasa a 4-a poate face ce face ea acolo, cu procedurile lipite pe peretii ghiseului. dar ea, ATOTPUTERNICA casierita, cu acordul careia ne ducem noi traiul aici, prin bunavointa careia creste firul de iarba din parc, ea careia i se cuvine tot ce e mai bun, langa o cafea, nu s-ar uita la noi, numai ca sortii au facut scaunul ei fara roti, si l-au asezat cu fata spre deschizatura din geam. Unde suntem noi. Eu pentru oamenii astia nu vreau sa mai platesc in plus.
Am o prietena intr-o oarecare primarie din tara, al carei job este sa se plimbe toata ziua cu masina prin oras si localitatile invecinate si sa noteze pe o harta unde trebuiesc puse indicatoare. toate bune si frumoase pana acum, nu? Numai ca domnisoara are sofer care o duce pestetot. Are si permis domnisoara, daca ati fi crezut ca asta poate fi o scuza, iar de acasa la serviciu si invers merge singurica cu masina ei. Mie nu imi convine situatia asta. Am cerut o audienta la primar, dar nu am obtinut-o decat in timpul saptamanii, in orele mele de program, cand nu pot pleca de la birou. Mi se pare firesc ca lucrurile astea sa fie remediate de cei insarcinati cu oranduirile , nu sa alerg eu sa ii intreb "Prietene, de ce sunteti 3 care schimbati un bec? Unul numara, altu infileteaza iar celalalt apasa intrerupatorul?"
Cum spuneam, incerc sa imi ordonez lucrurile astfel incat sa nu mai tin atat de multi oameni in spate, si sa nu am nimic in minus fata de ceea ce am acum. Confort, siguranta, placere.
Ultima solutie e rezidenta in alte tari, daca aici nu se indreapta nimic. Acolo unde primesti si ceva in schimbul banilor care merg catre stat.
deja deviem discutia, intrucat motivele pentru care vreau sa schimb masina nu au nici o legatura cu pasiunea automobilistica, nici tehnologiile auto. V-am spus, am ceva cu statul roman, de fapt cu conducatorii.


This post has been edited by MeHigh: Dec 29 2009, 06:26 PM


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iorgos
post Dec 29 2009, 06:46 PM
Post #263


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,305
Joined: 1-May 07
From: BUCURESTI
Member No.: 917
Car: E34
Engine: 525I 24V





QUOTE (MeHigh @ Dec 29 2009, 06:22 PM) *
am spus cateva posturi in urma ca marea majoritate a kilometrilor ii parcurg cu maxim 1 persoana in masina. am mai spus ca nu mai sunt vitezomanul de altadata, deci un motor mai mare decat actualul 2.0 nu isi justifica prezenta sub capota. la liniute nu merg cu masina, o conduc din joi in pasti, si atunci cand o conduc merg destul de calm. ca ies sa ma invart cu ea pe zapada, sa-mi fie cu iertare dar cred ca si cu un motor de 1 Litru s-ar invarti ursoaica pe zapada, nici aici nu se justifica puterea in plus oferita de un motor mare, nici cuplul. cei cu masini mai noi, care aveti OBC-uri cu multe butoane, uitati-va putin la viteza medie pe ultimii 1500 km (adica 20% din cat am parcurs eu intr-un an intreg cu masina) si spuneti-mi daca va place ce indica cifrele alea. aceleasi cifre ar fi indicate si de o masina cu motor de 4L, si de una cu 1.6, pentru ca astea sunt conditiile de trafic la noi : de rahat.
ma bucur ca Mercedesul e inscris in bulgaria, nu platesc nici o taxa in Romania pentru el, nici macar vigneta pentru ca nu e nevoie deocamdata. daca am nevoie sa ies cu el din oras, imi fac pentru 1 zi sau 2 sau cate e nevoie. nu mai stau la coada la Primarie sa platesc impozit la o casierita scarbita de faptul ca trebuie sa munceasca, adica sa stea in fund pe un scaun si sa scrie la tastatura. si un copil de clasa a 4-a poate face ce face ea acolo, cu procedurile lipite pe peretii ghiseului. dar ea, ATOTPUTERNICA casierita, cu acordul careia ne ducem noi traiul aici, prin bunavointa careia creste firul de iarba din parc, ea careia i se cuvine tot ce e mai bun, langa o cafea, nu s-ar uita la noi, numai ca sortii au facut scaunul ei fara roti, si l-au asezat cu fata spre deschizatura din geam. Unde suntem noi. Eu pentru oamenii astia nu vreau sa mai platesc in plus.
Am o prietena intr-o oarecare primarie din tara, al carei job este sa se plimbe toata ziua cu masina prin oras si localitatile invecinate si sa noteze pe o harta unde trebuiesc puse indicatoare. toate bune si frumoase pana acum, nu? Numai ca domnisoara are sofer care o duce pestetot. Are si permis domnisoara, daca ati fi crezut ca asta poate fi o scuza, iar de acasa la serviciu si invers merge singurica cu masina ei. Mie nu imi convine situatia asta. Am cerut o audienta la primar, dar nu am obtinut-o decat in timpul saptamanii, in orele mele de program, cand nu pot pleca de la birou. Mi se pare firesc ca lucrurile astea sa fie remediate de cei insarcinati cu oranduirile , nu sa alerg eu sa ii intreb "Prietene, de ce sunteti 3 care schimbati un bec? Unul numara, altu infileteaza iar celalalt apasa intrerupatorul?"
Cum spuneam, incerc sa imi ordonez lucrurile astfel incat sa nu mai tin atat de multi oameni in spate, si sa nu am nimic in minus fata de ceea ce am acum. Confort, siguranta, placere.
Ultima solutie e rezidenta in alte tari, daca aici nu se indreapta nimic. Acolo unde primesti si ceva in schimbul banilor care merg catre stat.
deja deviem discutia, intrucat motivele pentru care vreau sa schimb masina nu au nici o legatura cu pasiunea automobilistica, nici tehnologiile auto. V-am spus, am ceva cu statul roman, de fapt cu conducatorii.


Sa inteleg ca ai renuntat la lupta cu sistemul, pe care o parte din noi l-am sau l-au vota? Nu pot sa cred ca cedezi asa de usor.
Iar referitor la vanzarea 520i, sincer mai gandestete, o sa vina vremea unui copil si sincer nu ai confortul necesar cu un coupe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 29 2009, 07:03 PM
Post #264


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



pai tocmai, ca nu cedez in felul asta. castig prin indiferenta adversarului. daca tu cumperi ceva de la mine, si serviciul/produsul e prost dpdv calitativ, iar eu sunt un bulangiu, mai cumperi cand vin sa iti vand a doua oara? nu.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iorgos
post Dec 29 2009, 07:10 PM
Post #265


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,305
Joined: 1-May 07
From: BUCURESTI
Member No.: 917
Car: E34
Engine: 525I 24V



QUOTE (MeHigh @ Dec 29 2009, 07:03 PM) *
pai tocmai, ca nu cedez in felul asta. castig prin indiferenta adversarului. daca tu cumperi ceva de la mine, si serviciul/produsul e prost dpdv calitativ, iar eu sunt un bulangiu, mai cumperi cand vin sa iti vand a doua oara? nu.


Eu am spus ca cedezi din alt punct de vedere, daca toti am face ca tine, pentru ce nu plecam din TARA noastra si sa lasam in urma tot?
Exista soluti dar suntem fricosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Dec 29 2009, 07:11 PM
Post #266


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





QUOTE (MeHigh @ Dec 29 2009, 06:22 PM) *
Ultima solutie e rezidenta in alte tari, daca aici nu se indreapta nimic. Acolo unde primesti si ceva in schimbul banilor care merg catre stat.
deja deviem discutia, intrucat motivele pentru care vreau sa schimb masina nu au nici o legatura cu pasiunea automobilistica, nici tehnologiile auto. V-am spus, am ceva cu statul roman, de fapt cu conducatorii.


Asta cu rezidenţa īn altă ţară nu sună neapărat rău, īnsă civilizaţia costă.

Īn alte ţări ai parte de servicii decente şi civilizate, īnsă la un preţ mult mai mare decāt īn Romānia.

Īn orice caz, dacă īn Romānia īţi permiţi să ai 3 maşini, eu cred că n-ar trebui să te plāngi pentru că īnseamnă că o duci destul de bine faţă de marea majoritate a oamenilor.

This post has been edited by Ciupanezu: Dec 29 2009, 07:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Dec 29 2009, 09:32 PM
Post #267


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Motivele le sti tu mai bine, dar eu nu vad legatura intre nemultumiri explicate in monologul si incocuire de masina acutala cu una de 200cmc mai mic. Sau il inscri si pe asta in .bg?

Scarba de munca au multi in tara asta. Nu e nimic nou acolo si nu are neaparat legatura cu cei care conduc tara. Conditii nu sunt cum trebuie si nu rareori nu sunt proportionale cu cheltuieli pe care avem. Ai fost in vreun spital recent? Masina aia e o problema de lux. Am impresie ca esti suparat in general si ai gasit masina sa poarte vina. Amintiri proaste? Nu e nimic rau in faptul ca te ai saturat de masina, dar tot nu vad logica si am impresie ca ce ai scris aici nu este motivatie de baza smile.gif . Bafta la vanzari, ps are blocant?


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edutxu
post Dec 29 2009, 09:49 PM
Post #268


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 733
Joined: 13-May 08
From: iasi
Member No.: 1,647
Car: E12
Engine: M30B25 150CP



QUOTE (xox @ Dec 29 2009, 05:24 PM) *
Asta vroiam si eu sa zic. Poate s-a saturat si omu de barca si vrea ceva micut si dragut. Un coupe in stare buna, chiar daca are motor mic, e foarte tare. Doar nu mergem doar pe ideea ca daca avem bmw-uri trebuie automat si motoare mari. Placerea de a conduce nu inseamna doar 3-4-10 litri...

Sunt membri care au o balena si o masina mica. Fiecare cu ce-i place. (si ca o paranteza, mi-as mai lua si eu un E30 daca ar fi bani, tot coupe, ca e prea faina masina aia, si cu motor de 1.6 daca s-ar putea)

laur laur laur laurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr(asta apropo de plictiseala de motoare mici)
iar apropo de functionarii publici...nu stiu ce sa zic....
in botosani cel putin sunt primarii care nici nu au functionari ci angajati pe perioada determinata...iar taicamiu care lucreaza de ft mult timp intr o primarie ca functionar are acum 10 mil salariu...si in fiecare zi cate o baba nespalata care vine si urla ca vrea pamant....
deci pentru 10 milioane de lei salariu si 2 milioane de babe cu probleme cred ca ti vine sa....nu zic smile.gif
nu spun ca nu or fi primarii care platesc si soferi pentru functionari, dar la mine la primarie cel putin din 20 de functionari cat ar trebui sa fie sunt vre o 11
scuze de off-topic


--------------------
Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta pānă la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
reactor_share
post Dec 29 2009, 10:50 PM
Post #269


64% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 655
Joined: 23-May 06
From: Iasi
Member No.: 303
Car: E28
Engine: M21 524 TD 116CP



QUOTE (edutxu @ Dec 29 2009, 09:49 PM) *
laur laur laur laurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr(asta apropo de plictiseala de motoare mici)
iar apropo de functionarii publici...nu stiu ce sa zic....
in botosani cel putin sunt primarii care nici nu au functionari ci angajati pe perioada determinata...iar taicamiu care lucreaza de ft mult timp intr o primarie ca functionar are acum 10 mil salariu...si in fiecare zi cate o baba nespalata care vine si urla ca vrea pamant....
deci pentru 10 milioane de lei salariu si 2 milioane de babe cu probleme cred ca ti vine sa....nu zic smile.gif
nu spun ca nu or fi primarii care platesc si soferi pentru functionari, dar la mine la primarie cel putin din 20 de functionari cat ar trebui sa fie sunt vre o 11
scuze de off-topic



Intr-adevar subscriu la ce a spus Edi. Am filmat intr-un an cred ca vreo 40 de primarii din judetele Botosani si Suceava. Numarul functionarilor publici e subdimensionat si e greu de lucrat. Probabil ca lucrurile care le-a spus MeHigh se intampla la primariile mari din tara care isi permit lucrurile astea.


--------------------
NOW E34 2.5I vanos '94 (THEN E28 2.4 TD '86 (BACK THEN E28 2.4 TD '83))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 29 2009, 10:55 PM
Post #270


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30





off topicul nu e o problema din punctul meu de vedere, altfel ziceam ceva de acum 2 pagini de cand a degenerat discutia in jurul unei masini cu numerele sterse.
@Bart - am fost in spital miercuri noapte cu cineva care poate citi si scrie pe topicul asta, apoi am fost in spital in ziua de Craciun si in urmatoarele 2 cu altcineva. Din fericire, am fost in toate cazurile in postura de insotitor, si nu de pacient. probleme sunt pestetot. eu am expus doar o mica parte din ele. ne lovim in fiecare zi de acesti 20 de ani de libertate gresit insusita de o mare parte a locuitorilor tarii.
nu vreau sa inscriu masina in bulgaria, desi mi-a trecut prin cap si asta ca o solutie (decat sa platesc pe cineva sa isi bata joc de mine, mai bine platesc pe altcineva sa nu ma deranjeze cu nimic).
A nu se considera ca ma razbun in felul asta pe masina pentru problemele de zi cu zi, ea are parte de acelasi tratament ca si pana acum: consumabile schimbate la timp si de calitate, benzina si km.
@edutxu - din pacate, exceptiile sunt putine, si asta e o constatare reala care doare, in conditiile in care 11 ore pe zi le petreci la servici, si 10.5 din ele trec muncind, nu stand sa treaca timpul - halal rasplata pentru impozitul pe venit. ca si pentru plata taxelor pentru CAS, de altfel.

si pentru ca tot suntem pe topicul cu "ascutitoarea" - mi-am amintit de termen acum - masina a primit un cauciuc de iarna pe stanga fata, cel vechi s-a taiat acum o saptamana intr-un sloi de gheata sau ce-o fi fost sub el, si arata inestetic sa merg cu rezerva. ocazie cu care am si auzit masina de-afara, si am concluzionat: urmeaza sa fac esapamentele, detenta (toba din mijloc, daca asa ii zice) e arsa si are o gaurica ceva, se aude, si imi lipseste (dintotdeauna) racordul flexibil de la esapamente.

L.E - @Bart - am LSD, da. cel de 3.73, e de vreun an jumate pe masina, cand am fost in Poli anul trecut il aveam. E acelasi de-atunci, nu mi-a facut nici o problema, exista tentatia unuia mai scurt (asta e mai lung putin decat cel original pt 2.0 24Valve la E34)

L.L.E @ Ciupanezu - si daca as avea 10 masini m-ar deranja ca platesc pentru bataia lor de joc. nu are nici o legatura numarul masinilor cu serviciile care se intorc in urma taxelor platite. De un lucru te pot asigura: nu am castigat nici una din masini la Bingo, toate au fost cumparate cu banii jos, o singura masina am cumparat cu bani din imprumut bancar, iar acea masina e acum la d-l Inginer - tatal lui Edutxu. Banii i-am castigat prin munca, si tot asa continui sa ii castig. poate de asta ma deranjeaza atat de mult bataia asta de joc.

This post has been edited by MeHigh: Dec 29 2009, 11:03 PM


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Dec 29 2009, 11:15 PM
Post #271


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Asta-i ţara pānă la urmă, trebuie să te adaptezi.

Impozitul pentru o maşină de 2000 cmc chiar mi se pare mic, nici nu mai contează avānd īn vedere ce scumpă e viaţa īn Romānia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Dec 29 2009, 11:41 PM
Post #272


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (MeHigh @ Dec 29 2009, 10:55 PM) *
L.E - @Bart - am LSD, da. cel de 3.73, e de vreun an jumate pe masina, cand am fost in Poli anul trecut il aveam. E acelasi de-atunci, nu mi-a facut nici o problema, exista tentatia unuia mai scurt (asta e mai lung putin decat cel original pt 2.0 24Valve la E34)

Sti cumva daca diferentiale sunt la fel la E32 si E34? Mi s-a pus pata. O sa am nevoie de un 4.11 cred.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 30 2009, 10:06 AM
Post #273


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



deferentele nu le stiu pe dinafara, dar aveam un fisier in care erau trecute rapoartele pentru diferite motorizari. il caut si pun un topic la rubrica "Transmisie", poate au si altii nevoie. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa fie diferite rapoartele de la E34 la E32, prin prisma diferentei de greutate a masinii. pentru un comportament similar la 2 maisini cu aceeasi putere dar greutate diferita, iti trebuie un diferential mai scurt la cea mai grea.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 30 2009, 10:38 AM
Post #274


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30





pun si aici linkul, si unde ziceam mai sus:
http://www.vinesauto.com/diffratio.htm
din ce vad, sunt doar motoare maricele, deci in State cam astea ar fi rapoartele.

Si o poza din alta sursa:

Attached thumbnail(s)
Attached Image
 


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Dec 30 2009, 10:52 AM
Post #275


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Rapoarte le am gasit, ma gandeam la partea mechanica (prinderi, flanse, eu stiu).


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 30 2009, 11:45 AM
Post #276


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



@Bart - pe un forum de afara am gasit urmatorul text:
"
For relevance sake, my swap was from the original 3.64LSD to a used 3.91OPEN diff from a 735i Auto (e32). People may question the swap from LSD to OPEN, but I can personally say I haven’t noticed the difference at all between the two so far. The car is my daily driver, and I tend to drive it quite swiftly around town most of the time, with the odd motorway journey now and again."

deci se poate face swapul, trebuie vazut cum e cu capacul din spate.
restul articolului e la http://www.bimmernut.com/forum/showthread....;highlight=diff
ne putem vedea cand doresti sa analizam problema cu diferentialele, o rampa ne-ar fi buna sa privim de dedesubt


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Dec 30 2009, 11:56 AM
Post #277


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Mersi smile.gif
Probabil trebuie verificat si vizual, dar nu o sa te deranjez pe tine.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 30 2009, 12:07 PM
Post #278


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30





nu ar fi nici un deranj, de cand zic ca ar fi frumoasa o sesiune din asta la intalnire. de ce nu facem intalniri langa o rampa auto?


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sportivu
post Dec 30 2009, 12:25 PM
Post #279


Mensch Maschine
*****

Group: Members
Posts: 1,339
Joined: 14-June 07
From: Bucuresti
Member No.: 976
Car: E34
Engine: M60B30



QUOTE (MeHigh @ Dec 30 2009, 12:07 PM) *
nu ar fi nici un deranj, de cand zic ca ar fi frumoasa o sesiune din asta la intalnire. de ce nu facem intalniri langa o rampa auto?


Va puteti uita la mine la garaj, ca am "groapa" si loc destul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 30 2009, 01:08 PM
Post #280


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



@Sportiv: in poza pe care am atasat-o cu rapoarte de diferentiale testate pe diferite variante de motorizari, apare ca pentru 535i Manual tranny se misca bine un 3.73 cat am eu acum. Poate vrei sa testezi, eventual cand dau eu jos 3.73 si pun 4.10 poti lua in proba o tura 3.73-ul sa vezi ce si cum. Pot sa ma folosesc de groapa cand schimb difful? O sa am nevoie si de ajutor, ca e greu al dracu cand trebuie sa il scot de pe masina.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  « < 12 13 14 15 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:27 AM