IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> aerisire ambreiaj, cum??????????????
carlan
post Nov 28 2009, 05:22 PM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 51
Joined: 16-November 09
From: iasi
Member No.: 3,062
Car: e34
Engine: m20b25...170hp



miam schimbat azi pompa de ambreiaj,cea din masina,dar nu prinde pedala deloc.......stie cineva cum se face aerisirea ?


--------------------
525 e34...0753189120
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Nov 28 2009, 07:41 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Ambreiajul īşi ia lichidul din vasul de lichid de frānă pentru sistemul de frānare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carlan
post Nov 28 2009, 08:08 PM
Post #3


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 51
Joined: 16-November 09
From: iasi
Member No.: 3,062
Car: e34
Engine: m20b25...170hp





QUOTE (Ciupanezu @ Nov 28 2009, 08:41 PM) *
Ambreiajul īşi ia lichidul din vasul de lichid de frānă pentru sistemul de frānare.

da stiu asta dar pasii aerisirii in sine cinei stie ca de nam incercat in toate felurile posibile si prinde doar putin la capat..


--------------------
525 e34...0753189120
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Nov 28 2009, 08:25 PM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Intai te asiguri ca ai destul lichid de frana in vas si pe urma aerisesti la fel ca si sistemul de franare. Adica cineva sta sub masina, cu cheia pe aerisitorul pistonasului de ambreiaj de pe cutie, si altcineva apasa pedala de multe ori repetat. Dupa fiecare serie de apasari, se tine pedala apasata iar cel de sub masina destrange aerisitorul pana pedala ambreiajului ajunge la podea si apoi il strange la loc. Urmeaza alta serie de apasari. Treaba asta se face de 5-6 ori, pana se aeriseste complet instalatia. Tot timpul trebuie urmarit nivelul de lichid de frana din vas. Sper ca m-am facut inteles. Asa se face la e28, e30, e12, e36. Banuiesc ca si la e34 e aceeasi procedura. Bafta!
Exista si dispozitive de aerisit, dar banuiesc ca nu ai asa ceva tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edutxu
post Nov 28 2009, 08:28 PM
Post #5


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 733
Joined: 13-May 08
From: iasi
Member No.: 1,647
Car: E12
Engine: M30B25 150CP



QUOTE (Ciupanezu @ Nov 28 2009, 07:41 PM) *
Ambreiajul īşi ia lichidul din vasul de lichid de frānă pentru sistemul de frānare.

si eu iti raspund cu o zicala din moldova ciupane...
un calator ii spune unei babe:
- noroc bun!!
- pun fasole1
ma pupi in **r1
-din cele grase =))


--------------------
Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta pānă la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Nov 28 2009, 08:30 PM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





QUOTE (tomado e28 owner @ Nov 28 2009, 08:25 PM) *
Intai te asiguri ca ai destul lichid de frana in vas si pe urma aerisesti la fel ca si sistemul de franare. Adica cineva sta sub masina, cu cheia pe aerisitorul pistonasului de ambreiaj de pe cutie, si altcineva apasa pedala de multe ori repetat. Dupa fiecare serie de apasari, se tine pedala apasata iar cel de sub masina destrange aerisitorul pana pedala ambreiajului ajunge la podea si apoi il strange la loc. Urmeaza alta serie de apasari. Treaba asta se face de 5-6 ori, pana se aeriseste complet instalatia. Tot timpul trebuie urmarit nivelul de lichid de frana din vas. Sper ca m-am facut inteles. Asa se face la e28, e30, e12, e36. Banuiesc ca si la e34 e aceeasi procedura. Bafta!
Exista si dispozitive de aerisit, dar banuiesc ca nu ai asa ceva tongue.gif


Există la service-uri pompe de vacuum pentru aerisire.

Este mai bine să foloseşti această metodă pentru că dacă aeriseşti cum ai spus tu uzezi nişte garnituri care īn mod normal nu ajung īn acea poziţie.

This post has been edited by Ciupanezu: Nov 28 2009, 08:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Nov 28 2009, 08:41 PM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



QUOTE (Ciupanezu @ Nov 28 2009, 08:30 PM) *
Există la service-uri pompe de vacuum pentru aerisire.

Este mai bine să foloseşti această metodă pentru că dacă aeriseşti cum ai spus tu uzezi nişte garnituri care īn mod normal nu ajung īn acea poziţie.

Am incercat sa explic metoda ieftina si la indemana prin care mi-am aerisit si eu ambreiajul de cateva ori. In fiecare zi in care trec prin Timisoara uzez sistemul mai rau decat la 10 aerisiri. Dar daca tu ai mai multa experienta in treaba asta...

Oricum, daca ai vreo pompa de asta in plus, sau stii de unde pot procura la un pret rezonabil, as fi mai mult decat recunoscator sa-mi spui si mie sa nu mai uzez nimic peste vreo 2 ani, cand va mai fi necesar. Unii sunt nevoiti sa-si repare singuri masinile si nu au chef de service-uri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Nov 28 2009, 08:52 PM
Post #8


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Nu era o critică ci doar o părere.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MityVac-400...omotiveQ5fTools

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/POWERBUILT-...omotiveQ5fTools

O să-mi repar şi eu maşina singur atunci cānd voi avea un garaj sau măcar o curte.
Acum fac doar reparaţii pe care le poţi face īn parcarea blocului fără să atragi prea mult atenţia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shark
post Nov 28 2009, 08:56 PM
Post #9


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP



Exista si reversul pompei de vid! (pe care il folosesc cu succes de 4 ani). Trebuie insa un compresor dar merge si cu pompa.
Se cumpara un capac rezervor lichid de frana de Dacie (e ieftin), se da o gaura de 13 in mijloc si se baga o valva de roata.
Se seteaza compresorul pe 1/2 bar si se baga presiune in vasul franelor. In acest timp, un ajutor (sotie, amic, frate, ucenic, etc tongue.gif ) desface stutul de la aerisitor (ambreiaj, etriere, etc) si pe acolo incepe sa curga lichidul vechi, cu presiune. Asta-i tot.
Din cand in cand se stopeaza operatiunea pentru reumplerea vasului cu lichid proaspat.


--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carlan
post Nov 29 2009, 10:10 AM
Post #10


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 51
Joined: 16-November 09
From: iasi
Member No.: 3,062
Car: e34
Engine: m20b25...170hp





QUOTE (Shark @ Nov 28 2009, 08:56 PM) *
Exista si reversul pompei de vid! (pe care il folosesc cu succes de 4 ani). Trebuie insa un compresor dar merge si cu pompa.
Se cumpara un capac rezervor lichid de frana de Dacie (e ieftin), se da o gaura de 13 in mijloc si se baga o valva de roata.
Se seteaza compresorul pe 1/2 bar si se baga presiune in vasul franelor. In acest timp, un ajutor (sotie, amic, frate, ucenic, etc tongue.gif ) desface stutul de la aerisitor (ambreiaj, etriere, etc) si pe acolo incepe sa curga lichidul vechi, cu presiune. Asta-i tot.
Din cand in cand se stopeaza operatiunea pentru reumplerea vasului cu lichid proaspat.

da mersi....am sa mai incerc


--------------------
525 e34...0753189120
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:08 AM