IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> E36 Compresor
Rabanne
post Oct 25 2005, 10:43 AM
Post #21


18% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 191
Joined: 25-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 58



Va pierdeti aici in detalii cu pistoane scobite , supape raite cu sodiu etc cand operatiunea se poate face f simplu, este nevoie doar de o turbina cu o diagrama de flux potrivita pentru motorul de 1.9, in cazul asta un Garret T25 , un intercooler mai maricel si ...partea cea mai importanta...un chip facut la mare arta cu avansul intarziat suficient de mult ca motorul sa poata merge in 1.0 bar de presiune.Orice motor turbo are compresia 8.0 - 8.5 si marea majoritate suporta presiuni de pana la 1.4 bar, motorul de 1.9 M43 se va simti ca pestele in apa la 1.0 bar.Turbina se gaseste relativ repede, intercoolerul nu mai zic, la electronica este partea dificila, daca nu ai gasit pana acum pe cineva in afara sa ti-l lucreze f precis nici sa nu te gandesti sa pui turbina pe masina, 1 minut daca apuca motorul sa intre pe amestec sarac te trezesti ca dezlipesti pistoanele de pe cilindrii cu autogenul.Am tot zis Kali ca ne intalnim sa discutam problema insa timpul nu mi-a permis-o si nici nu se prevede ca imi va permite in curand sa abordez un astfel de proiect insa cateva idei as putea sa-ti dau mai ales ca am experimentat pe pielea mea ceea ce inseamna conversia turbo si cred ca sunt cel mai in masura pe aici sa vorbesc despre asta:)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin
post Oct 25 2005, 11:53 AM
Post #22


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,580
Joined: 20-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 37
Car: E46 Schwarz2
Engine: mic dar viguros



amestecul se poate tine sub control
m-am gandit sa fololsim un piggy back pt comp


"cred ca sunt cel mai in masura pe aici sa vorbesc despre asta:) "

io te ascult ,dar mai multe detalii poti sa dai?
merci


--------------------
To the aiiiiiiirport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rabanne
post Oct 25 2005, 01:41 PM
Post #23


18% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 191
Joined: 25-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 58





Acum circa 1 an si jumatate am facut o tentativa de supraalimentare pe masina mea, E30 325iX care a esuat cu brio.Cauzele au fost utilizarea unei turbine prea mici pentru a face fatza motorului de 2.5 si lipsa de control a eletronicii in sensul ca nu am intarziat avansul si asta a dus la o detonatie care mi-a spart un piston, mi-a rupt o biela si bineinteles spargerea blocului si a baii de ulei.Motorul a mers circa 50 de km si a cedat la ceva timp dupa aceea la primul demaraj pana la 6000 de ture.Masina mergea f prost pana in 3000 de ture datorita injectoarelor de 750iL foarte mari si din cauza electronicii care nu a fost lucrata pentru asa ceva.Precizez ca motorul nu a fost decomprimat pentru asa ceva si turbina a functionat undeva pe la 0.6 bar.Insa, toate acestea au avut si un folos, din greseli se invatza.Acum voi realiza proiectul ca la carte, softul sunt in stare sa mi-l fac singur, doar cu asta ma ocup,masuratorile pentru amestec la fel iar cu piesele care imi sunt necesare ramane doar o chestiune de timp.INsa la Kali problema se pune mult mai simplu, turbina pentru "motorasul" lui gasesti pe toate drumurile, electronica se rezolva, intercooler nu mai zic, in plus el are un mare avantaj, compresia motorului este f mica, ideala pentru supraalimentare.Nu-i ramane decat sa-si umpere turbina iar restul se procura destul de usor.Evacuarea se face destul de usor, ori la Borla ori la Faur in functie de ceea ce-si doreste.Nu trebuie sa arunci banii pe un kit din afara, iti trebuie doar rabdare sa cauti toate informatiile necesare pentru a pune la punct un astfel de proiect si curajul sa-l pui in aplicare.

P.S. Piggyback .....cu parere de rau o spun, am fabricat si eu asa ceva, si cred ca-ti trebuie ani buni ca sa configurezi un motor cu asa ceva:)MegaSquirt este intr-adevar aur curat pentru motoarele cu injectie Jetronic insa Motronic , atata timp cat are chip asa ceva reprezinta o complicatie inutila.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUPERBEC
post Oct 26 2005, 08:22 PM
Post #24


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 882
Joined: 18-October 05
Member No.: 16



ascultam cu interese Obi ONe


--------------------
A Mercedes fan, Audi owner on BMW forum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rabanne
post Oct 26 2005, 09:31 PM
Post #25


18% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 191
Joined: 25-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 58



Nu uita de Kenobi;)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabi_323i
post Nov 4 2005, 01:11 AM
Post #26


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 821
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 18
Car: E21
Engine: M20 2.3 143CP





tot pt kali
http://www.autovit.ro/html/1/1/2/9/271129.php
:eek: :eek: :eek:


--------------------
BMW E21 323i 2.3l K-Jetronic, 17" Alpina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kali
post Nov 4 2005, 06:41 PM
Post #27


36% BMW corupt
**

Group: Insiders
Posts: 374
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 32



asta da idee ... o sa-l sun miine dimineata sa vad ce si cum ...
din pacate nu cred ca ma pot produce de 3.500E in timp scurt ..


--------------------
'99 E36 Compact - M50B20 max 95kw ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabi_323i
post Nov 4 2005, 09:23 PM
Post #28


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 821
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 18
Car: E21
Engine: M20 2.3 143CP



eu daca as avea ocazia asta mi-ar iesi brusc orice turbina din plan biggrin.gif
mama ce scaune are :crybaby:


--------------------
BMW E21 323i 2.3l K-Jetronic, 17" Alpina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin83
post Nov 4 2005, 09:58 PM
Post #29


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP



hehe.. sunt aproape la fel ca alea de E46 pe care le-am dat eu:)
kali, parca ziceai ca nu te bagi sa schimbi motoru.. tongue.gif

oricum, piesa rau masina :dis:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kali
post Nov 7 2005, 09:40 AM
Post #30


36% BMW corupt
**

Group: Insiders
Posts: 374
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 32





m-as baga - dar n-am banii astia deocamdata ...
n-am vorbit inca cu omul, dar daca o mai tine o luna (si masina e in apele ei) - o iau ...
m-am uitat ieri comparativ la 323ti si 316i - si operatia de transformare nu e chiar asa de complicata ...


--------------------
'99 E36 Compact - M50B20 max 95kw ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabi_323i
post Nov 28 2005, 01:20 AM
Post #31


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 821
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 18
Car: E21
Engine: M20 2.3 143CP



..


--------------------
BMW E21 323i 2.3l K-Jetronic, 17" Alpina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kali
post Nov 29 2005, 09:18 AM
Post #32


36% BMW corupt
**

Group: Insiders
Posts: 374
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 32



arata excelent .. din cite vad ala e un compresor mecanic (roots-type) - cu intercooler, montat pe un M43 smile.gif
alte detalii nu ai?
si noi faceam niste calcule pt un compresor twin-screw (produs de lysholm industries) - e ceva mai eficient decit clasicul roots-type ...
ideea cu compresorul mi-a rasarit cind am vazut ce rata de compresie are un MB C180 Kompressor, supraalimentat cu compresor lysholm : 10.0:1 (adica cam pe-acolo cit are M43TU, 9.7:1)
din pacate, acum sunt asa falit ca n-am bani sa trec strada ... momentul ideal de facut calcule ... dar in ian trecem la fapte ..
compresorul are avantajul teribil fata de turbina - ca am unde sa-l montez, fara vre-o inventie spectaculoasa ... si, daca merg cu low - boost, n-as mai avea nevoie sa decompresez motorul ... in plus, nivelul de boost poate fi crescut ulterior (daca ma produc de pistoane forjate "reverse dom") prin simpla inlocuire a fuliilor ...
teoretic, un lys1.600 (compresor mecanic twin-screw, cu capacitate de 1.6l/ rot) poate supaalimenta motoare de la 1.000cmc pana la 4.000cmc ...


--------------------
'99 E36 Compact - M50B20 max 95kw ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin
post Nov 29 2005, 09:48 AM
Post #33


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,580
Joined: 20-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 37
Car: E46 Schwarz2
Engine: mic dar viguros



psst, e m40 motorul


--------------------
To the aiiiiiiirport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kali
post Nov 29 2005, 11:23 AM
Post #34


36% BMW corupt
**

Group: Insiders
Posts: 374
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 32





pui pariu?


--------------------
'99 E36 Compact - M50B20 max 95kw ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUPERBEC
post Nov 29 2005, 12:23 PM
Post #35


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 882
Joined: 18-October 05
Member No.: 16



kali... tu defapt vrei doar mai multa putere sau vrei o masina turbo?

compresorul nu iti da nici o senzatie... poate o sa iti traga mai bine ca un 325 ... dar cam atat, senzatie 0... o sa vrei sigur mai mult .


--------------------
A Mercedes fan, Audi owner on BMW forum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kali
post Nov 30 2005, 08:59 AM
Post #36


36% BMW corupt
**

Group: Insiders
Posts: 374
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 32



pai daca stiam bine ce vreau - cred ca faceam pana acum smile.gif
ideea e sa fac "ceva" - si daca masina o traga ceva mai bine ca un 325, pentru vre-o 2 luni voi fi multumit ... si tinind cont ca, de cind am luat masinuta n-am avut luna in care sa nu mai pun cite ceva pe ea, cred ca mai mult conteaza ideea de upgrade, decit sa ajung la un rezultat scontat bine definit ...
oricum, suma "upgrade-urilor" de pana acum a trecut binisor de 3.000E (anul asta) - bani cu care as fi putut face un proiect de supraalimentare ..
imi convine teribil ideea cu compresorul, ca, in prima faza nu ma obliga sa schimb pistoanele si bielele (as vrea sa incep cu un low-boost : 0.4 - 0.5 bar - care ar duce masina la vre-o 160 CP + cuplu grupa mare pe toata plaja ..); in plus, costul operatiunii n-ar trebui sa treaca de 2.000E (luind in calcul un compresor lys1.200 nou de 900E) - bani de care as dispune lejer in ian. dupa aia, daca o sa-mi permita bugetul, ma pot gindi la pistoane forjate, care sa asigure si low compresion, schimb fuliia la compresor cu una mai mica si cresc nivelul de boost ...
intradevar, la compresor nu ai shocul de turbo, dar nu ai nici lag-ul ... si, in plus, la turbo nu prea ai cum sa te joci cu nivelul de boost/ rata de compresie - si daca ai sarit calul bye-bye motor ..


--------------------
'99 E36 Compact - M50B20 max 95kw ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUPERBEC
post Dec 1 2005, 05:49 PM
Post #37


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 882
Joined: 18-October 05
Member No.: 16



pai tocmai ca la turbo ai cum sa te joci cu nivelul de boost tongue.gif si nu e bye bye motor daca ii dai destula benzina.. asta e ceea mai mare problema.

daca te hotarasti pe compresor ar fi bine sa gasesti un intercooler mai mare pe care sa il poti folosi si in varianta turbo.

la cine te-ai gandit sa faca operatiunea?la reglaje si mai multe idei iti pot recomanda pe cineva care chiar se pricepe la asa ceva.


--------------------
A Mercedes fan, Audi owner on BMW forum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io'sŪ
post Dec 1 2005, 09:40 PM
Post #38


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .





QUOTE (kali)
pui pariu?

ba M40 este motorul din poza.... daca vrei merg la pariu biggrin.gif


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kali
post Dec 8 2005, 09:14 AM
Post #39


36% BMW corupt
**

Group: Insiders
Posts: 374
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 32



In cele din urma am demarat proiectul de upgrade: prima schimbare (specifica de motor aspirat) - o axa cu scame de 318Ci, va modifica output-ul standard al motorului: 118Cp/5.500rpm, 180Nm/3.900rpm
pe de alta parte sunt in tratative cu cei de la Lysholm Industries (sunt foarte receptivi) pentru un compresor Lys1.200Ax, twin-screw + restul hangaraleleor ..
operatiunea ar implica modificarile:
1. axa cu came;
2. montat compresor (pe motor);
3. montat fulie suplimentara pe motor;
4. montat intercooler (unul cit casa);
5. montat tubulatura (admisie - compresor, compresor - intercooler, intercooler - corp de acc);
6. schimbat regulator presiune cu unul reglabil;
7. montat blow-off valve in intake manifold (oricum compresorul are "recirculation valve", dar voi pune si de-asta, pt mai multa siguranta ..)
8. upgrade ECU (singura solutie clara care am gasit-o pana acum este unicip .. dar daca rabanne vine cu o propunere valabila, sunt ok)
9. citeva gadget-uri : nivel boost, AFR ratio, temperatura evacuare.
daca sistemul stock de alimentare cu carburant nu va face fata (desi ar trebui sa faca fata lejer), am luat in calcul o solutie pusa la punct de americani - Bust a Pump (BAP) - care e, de fapt, o pompa suplimentara de benzina montata inainte de rampa de injectie, si care este conectata la un senzor in admisie + un regulator de presiune autoreglabil ... sistemul e foarte simplu: cind creste nivelul de boost, BAP mentine constanta diferenta de presiune intre rampa de injectie si admisie ..
asteptarile de la aplicatia asta: cca 170CP/5.500, cca 250Nm/2.500 - 3.900.


--------------------
'99 E36 Compact - M50B20 max 95kw ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Dec 8 2005, 11:16 AM
Post #40


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



Astept cu nerabdare sa vad un M43 rau :unibrow:
Poate il dresez si pe al meu cand o sa dau de bani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 07:22 PM