IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> cutie automata
bartro
post Oct 11 2007, 11:58 AM
Post #21


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (Rares @ Oct 11 2007, 10:51 AM) *
I=40:11=3,64


E raport. Adica la fiecare 3,64 rotatii de cardan iti invarte roata odata. 40:11 cred ca sunt dinti. 40/11 face 3,64. Vezi daca e bine pentru motorul tau de 2500cmc.
Daca e altfel decat diferential care ai acuma o sa-ti schimbe raport turatia / viteze.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rares
post Oct 11 2007, 12:05 PM
Post #22


55% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 613
Joined: 8-August 07
Member No.: 1,066
Car: E39
Engine: e12



QUOTE (bartro @ Oct 11 2007, 12:58 PM) *
E raport. Adica la fiecare 3,64 rotatii de cardan iti invarte roata odata. 40:11 cred ca sunt dinti. 40/11 face 3,64. Vezi daca e bine pentru motorul tau de 2500cmc.
Daca e altfel decat diferential care ai acuma o sa-ti schimbe raport turatia / viteze.



"Vezi daca e bine pentru motorul tau de 2500cmc." ce sa vad daca e bine si unde as putea vedea? Mentionez ca fazele astea cu rapoartele treptelor de viteze, raportul diferentialului nu inseamna absolut nimic pt mine. Sunt pe dinafara complet.

Nu inteleg.. Ce sa fie altfel decat diferentialul pe care il am acuma?
Eu nu schimb diferentialul.
Intrebarea era: Ce modificari in comportamentul masinii s-ar putea sa apara avand in vedere ca acum diferentialul functioneaza pt o cutie automata in 3 trepte si in viitor va functiona cu o cutie manuala in 5 trepte?

Adica diferentialul pt cutia mea automata e diferit/special fata de diferentialul pt cutii manuale?


--------------------
I can take you there faster....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Oct 11 2007, 02:47 PM
Post #23


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





QUOTE (Rares @ Oct 11 2007, 01:05 PM) *
"Vezi daca e bine pentru motorul tau de 2500cmc." ce sa vad daca e bine si unde as putea vedea? Mentionez ca fazele astea cu rapoartele treptelor de viteze, raportul diferentialului nu inseamna absolut nimic pt mine. Sunt pe dinafara complet.

Nu inteleg.. Ce sa fie altfel decat diferentialul pe care il am acuma?
Eu nu schimb diferentialul.
Intrebarea era: Ce modificari in comportamentul masinii s-ar putea sa apara avand in vedere ca acum diferentialul functioneaza pt o cutie automata in 3 trepte si in viitor va functiona cu o cutie manuala in 5 trepte?

Adica diferentialul pt cutia mea automata e diferit/special fata de diferentialul pt cutii manuale?


Sorry, am ramas cu impresia ca vrei sa schimb si diferential. Ca idea, BMW a adaptat in functie de putere de motor raport de diferential. Cu un motor mai puternic, viteza la o anumite turatia de motor o sa fie mai mare decat cu un motor mai mic. Asa e facut ca sa fie un compromis bun intre acceleratia si viteza maxima.

La cutie de viteze sunt diferente in functie de motorizare. La toate cutiile cu 4 trepte (cel putin la masini mai veche stiu ca asa e), treapta a 4-a are raport 1:1. Adica, la fiecare 360 de grade de motor, cardan tot sa invarte 360 de grade. Parca la cutiile automata in viteza 3 au un raport de 1:1.

Asta inseamna daca tu schimbi cutia ta pentru una cu 4 trepte manual, in viteza 4 o sa merge cum merge masina acuma in vitreza 3.
La cutiile cu 5 trepte sunt 2 variante, varianta sport are trepta 5 raport de 1:1, varianta economic are tot in viteza 4 raport 1:1, si in viteza 5 0,83:1 (aproximativ, nu mai stiu exact cat).
Daca pui o cutie de viteza manuala cu 5 trepte economic, atunci o sa scade in viteza 5 turatia motorului cu cam 20% relativ la cutie ta automata in trepta 3.

Nu cred ca diferentialul tau este specific pentru cutie automata. Dar poate alcineva stie mai bine.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rares
post Oct 11 2007, 03:40 PM
Post #24


55% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 613
Joined: 8-August 07
Member No.: 1,066
Car: E39
Engine: e12



QUOTE (bartro @ Oct 11 2007, 03:47 PM) *
La cutie de viteze sunt diferente in functie de motorizare. La toate cutiile cu 4 trepte (cel putin la masini mai veche stiu ca asa e), treapta a 4-a are raport 1:1. Adica, la fiecare 360 de grade de motor, cardan tot sa invarte 360 de grade. Parca la cutiile automata in viteza 3 au un raport de 1:1.

Asta inseamna daca tu schimbi cutia ta pentru una cu 4 trepte manual, in viteza 4 o sa merge cum merge masina acuma in vitreza 3.
La cutiile cu 5 trepte sunt 2 variante, varianta sport are trepta 5 raport de 1:1, varianta economic are tot in viteza 4 raport 1:1, si in viteza 5 0,83:1 (aproximativ, nu mai stiu exact cat).
Daca pui o cutie de viteza manuala cu 5 trepte economic, atunci o sa scade in viteza 5 turatia motorului cu cam 20% relativ la cutie ta automata in trepta 3.

Nu cred ca diferentialul tau este specific pentru cutie automata. Dar poate alcineva stie mai bine.



Ok. Asta vroiam sa stiu. M-am lamurit.
Multumesc de explicatii.
Acuma mai ramane de vazut daca stie cineva daca diferentialul este sau nu este unul mai special/specific pt cutiile automate.
Mersi inca o data.


--------------------
I can take you there faster....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Oct 11 2007, 04:48 PM
Post #25


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,477
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp



Rares, cred ca tot 3.64 a fost pus si pe modelele cu cutie manuala, deci nu e nevoie sa umbli acolo. Iar daca ma insel si de fapt au pus 3.45 tot nu-i un capat de tara, diferenta intre 3.64 si 3.45 e acceptabila.
Nu stiu cum e cutia... cel mai probabil e una normala in 5 trepte cu treapta a 5-a subunitara. Asadar nu prea ai de ce sa-ti faci probleme. Numai sa le poti monta ok si sa mearga in siguranta.


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Oct 11 2007, 05:34 PM
Post #26


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21





ok . pastreaza ce dai jos ...nu se stie niciodata... in ceeace priveste pct tau de vedere privind automata fata de mecanica sintem de acord 100%....nu faci tu ce vrei cu masina , stai sa vezi daca vrea si cutia...numai ca o sa ai trb multa si dificila...grup (sa vedem daca sint prinderile aceleasi...) , cardan + intermediar , cutie (kilometraj!!!) , ambreiaj , volanta , electromotor...si sa imperechezi bine cutia cu grupul...MULTA BAFTA SI NERVI TARI...o sa ai nevoie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Oct 11 2007, 05:48 PM
Post #27


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (Rares @ Oct 11 2007, 04:40 PM) *
Ok. Asta vroiam sa stiu. M-am lamurit.
Multumesc de explicatii.
Acuma mai ramane de vazut daca stie cineva daca diferentialul este sau nu este unul mai special/specific pt cutiile automate.
Mersi inca o data.

diferential : ridica masina de spate pe ce poti , curata suruburile de prindere ale capacului , daca a umblat numai lume civilizata pe acolo trb sa gasesti prinsa sub un surub o piesa ca o saiba ce are o continuare de 1cm x 3-4cm . pe aceasta trb sa fie poansonat tipul grupului . AR FII BINE SA dai usor cu peria si dupa ce dai jos noroiul uscat sa dai cu motorina pe tot grupul cu o pensula sau pompa manuala de lichid pt spalat geamurile , asa se va imbiba toata suprafata grupului cu motorina si se curata usor si praful lipit de rugina .mai uda si filetele si se desfac mai usor , suruburile originale au fost galvanizate si se cam sudeaza de filetul de fonta din grup... altfel risti sa cureti cu peria si stratul de rugina de pe placuta cu raportul o data cu tot ce scrie...in mod normal ar trb sa ai diferential autoblocant pt automata , ATENTIE LA ULEIUL DE AUTOBLOCANT...nu e la fel ca cel normal .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rares
post Oct 11 2007, 05:55 PM
Post #28


55% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 613
Joined: 8-August 07
Member No.: 1,066
Car: E39
Engine: e12



QUOTE (brown.shark @ Oct 11 2007, 06:34 PM) *
ok . pastreaza ce dai jos ...nu se stie niciodata... in ceeace priveste pct tau de vedere privind automata fata de mecanica sintem de acord 100%....nu faci tu ce vrei cu masina , stai sa vezi daca vrea si cutia...numai ca o sa ai trb multa si dificila...grup (sa vedem daca sint prinderile aceleasi...) , cardan + intermediar , cutie (kilometraj!!!) , ambreiaj , volanta , electromotor...si sa imperechezi bine cutia cu grupul...MULTA BAFTA SI NERVI TARI...o sa ai nevoie...


Mersi de sfaturi.
Idea e ca deja am tot ce am nevoie ca sa ma apuc sa fac schimbul de cutie. Singurul lucru care imi lipseste e timpul. sad.gif
Stiu ca nu imi va mai merge kilometrajul si vitezometrul. Asta e. Daca as fi gasit cutie de e12 in 5 trepte (desi sansele sunt mici) as fi luat de aia. Si apropo, crezi ca imi trebuie alt electromotor? Avand in vedere ca eu va trebui sa schimb si volanta, se poate sa ai dreptate. La asta (inca) nu m-am gandit.
Daca stie careva sigur ca trebuie/nu trebuie schimbat electromotorul, sa imi spuna.
As avea un electromotor de pe un e12 M10b20. Dar si acolo faza e ca fiind alt bloc motor probabil nici volanta nu e aceeasi cu cea pe care urmeaza sa o pun eu. Ceea ce inseamna ca nici electromotorul de pe acel e12 b=nu mi-ar fi bun. Ramane de vazut.Voi vedea.
Momentan astept sa intru in posesia unei alte masini si doar atunci voi incepe sa schimb cutia la bmw. Fiindca, avand alta masina, nu voi fi presat de timp. Si daca va mai trebui ceva piesa care imi va lipsi, voi avea timp destul sa caut.
Pana atunci, mai vedem...


--------------------
I can take you there faster....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Oct 11 2007, 07:05 PM
Post #29


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



da-mi ultimele 7 caractere din seria de sasiu (asta daca esti sigur ca motorul si cutia sint ale masinii ) si ma uit eu sa vad cum e cu electromotorul .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rares
post Oct 11 2007, 07:12 PM
Post #30


55% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 613
Joined: 8-August 07
Member No.: 1,066
Car: E39
Engine: e12





QUOTE (brown.shark @ Oct 11 2007, 08:05 PM) *
da-mi ultimele 7 caractere din seria de sasiu (asta daca esti sigur ca motorul si cutia sint ale masinii ) si ma uit eu sa vad cum e cu electromotorul .


4529611
toate sunt ale masinii, in afara de aripi fata si bara protectie fata smile.gif


--------------------
I can take you there faster....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rares
post Oct 11 2007, 07:21 PM
Post #31


55% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 613
Joined: 8-August 07
Member No.: 1,066
Car: E39
Engine: e12



QUOTE (brown.shark @ Oct 11 2007, 08:05 PM) *
da-mi ultimele 7 caractere din seria de sasiu (asta daca esti sigur ca motorul si cutia sint ale masinii ) si ma uit eu sa vad cum e cu electromotorul .


Am revenit.
Am verificat si eu. Electromotorul de pe masina mea a fost folosit si pe e28 la 525i si la 528i, pana in 1986, indiferent ca a fost cutie automata sau cutie manuala. Cel putin eu asa imi dau seama. Deci sper ca e28-ul 525i de pe care am cutia sa nu fi fost mai nou de decembrie 1986, inclusiv. biggrin.gif Sper ca nu am ghinionul asta. biggrin.gif


--------------------
I can take you there faster....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Oct 11 2007, 07:26 PM
Post #32


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (Rares @ Oct 11 2007, 08:12 PM) *
4529611
toate sunt ale masinii, in afara de aripi fata si bara protectie fata smile.gif

ok . piesele pe care vrei sa le montezi sint toate de pe aceeasi masina ? stii si la aceasta ultimele 7 caractere ?
sigur o sa ai de furca daca nu schimbi puntea de spate complet cu tot cu diff , prinderile pe punte si pe caroserie sint cam altfel , alti suporti , s-ar putea sa fie diferente si la flansele diferetialelor / cardanelor , sigur la cardan e diferenta de lungime .

This post has been edited by brown.shark: Oct 11 2007, 07:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Oct 11 2007, 07:43 PM
Post #33


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (brown.shark @ Oct 11 2007, 08:26 PM) *
ok . piesele pe care vrei sa le montezi sint toate de pe aceeasi masina ? stii si la aceasta ultimele 7 caractere ?
sigur o sa ai de furca daca nu schimbi puntea de spate complet cu tot cu diff , prinderile pe punte si pe caroserie sint cam altfel , alti suporti , s-ar putea sa fie diferente si la flansele diferetialelor / cardanelor , sigur la cardan e diferenta de lungime .

muchas baftas... thumbup1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUN 83
post Oct 11 2007, 10:49 PM
Post #34


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 87
Joined: 15-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 475
Car: E30
Engine: M20





Nu mai speriati omul! lasati-l sa-si faca damblaua! operatiunea nu-i complicata, daca exista putina indemanare intr-o jumatate de zi e gata (spun asta ptr ca eu am facut-o dar in sens invers de la manuala la automata) ce-i drept pe E30 nu pe E12 dar operatiunea aste aceeasi. important este sa ai tot ce-ti trebuie: volanta, flansa distantier ptr suruburile volantei (un cerc cu gauri ptr suruburi), ambreiaj, disc, rulment, placa de presiune, rulment cap arbore cotit (intra priza de la cutie in el, la automata convertizorul se infige in locul rulmentului), electromotorul verifica-l pe volanta inainte de montare sa nu ai surprize, cutie, suporti cutie (sunt mai grasi la manuala), traversa cutie, prima bucata de cardan, suport de esapament este altfel la manuala, pompa de ambreiaj (din masina), cilindru receptor (pe cutie), furtunul aferent, conducta de ambreiaj, vasul de pe pompa de frana, pedala de frana, pedala de ambreiaj, axul care le tine pe amandoua, timonerie cuie, maciulie ptr mestecat in cuie, instalatie electrica ptr becuri marsalier (renunti la electrica cutiei automate mare grija la comanda starterului care este intrerupta prin timoneria cutiei automate, imediat dupa contact trebuie sa scoti instalatia cutiei auto iar firul starterului -galben- sa-l infigi in mufa contactului) si in rest chef de munca si timp. Sper sa nu fi uitat nimic....a multa BAFTA smile.gif Sper sa nu-ti para rau dupa automata. Diferentialul poti sa-l pasterzi dar de principiu trebuiesc inperechiate rapoartele dintre cuie si dif asta pentru performante maxime: demaraj, viteza maxima, consum! PS nu te astepta la mari minuni legate de consum! eu cu auto consum pe oras cu un litru in plus iar in afara cu 0.5 in minus (asta in conditii normale de exploatere)

This post has been edited by SUN 83: Oct 11 2007, 10:53 PM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 04:50 PM