IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> [VAND] BMW E34 520i | M50b25TU (2.5 vanos) | 1993, 3800eur
drujbex
post Feb 26 2018, 12:42 PM
Post #1


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 162
Joined: 9-February 16
From: Bucuresti
Member No.: 47,223
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



masina e in stare foarte buna, dar nu de expozitie. mai jos voi expune atat ce i-am facut eu cat si ce probleme mai are si ce consider ca ar mai fi necesar de inlocuit/reparat, chiar daca nu e neaparat necesar pentru o buna functionare.

tin foarte mult la ea si mereu i-am inlocuit ce-am considerat necesar ca sa fie in stare cat mai buna.
motivul vanzarii: mi s-a pus pata ca vreau E61 530d.

aici topicul masinii de pe forumul acesta: http://bmwzone.ro/forums/index.php?showtopic=11622


eu am cumparat masina in octombrie 2015 si de atunci am facut cam 10.000 km cu ea.

PRET: 3800 de euro. nu ma deranjeaza discutiile pe baza pretului, dar as aprecia mesajele constructive. nu ma grabesc in niciun fel s-o dau, nu "plec din tara", si nu negociez foarte mult. in masina s-au bagat extrem de multi bani, dupa cum va fi clar dupa parcugerea listei de mai jos; de asemenea beneficiaza de multe echipamente optionale dezirabile.


de interes:
- masina se vinde doar cu certificat fiscal
- in cartea masinii este trecut "motor fara serie"; se ia ITP fara probleme si fara "atentii" smile.gif
- vine cu un set de anvelope de iarna aproape noi, pe 15 inch, folosite maxim 1000km, nici atat. sunt cumparate in iarna 2016/2017.

optiuni interesante:
- motor stock 2.0 inlocuit cu 2.5 vanos, luat de pe o masina donatoare automata din UK. motorul e in stare excelenta.
- facelift (nari + capota)
- bara fata AC Schnitzer
- praguri si bara spate M
- interior recaro din piele neagra, cu scanune electrice cu memorie incalzite, fara rupturi, in stare foarte buna.
- roti de vara cu jante style 37 "M Parallel" cu anvelope in stare foarte buna, >70-80%, cea mai veche fiind din 2014.

alte optiuni:
- AC functional
- geamuri electrice fata/spate
- trapa electrica functionala fara pic de rugina

ce i-am inlocuit (cum ziceam mai sus, am masina de 2 ani si cateva luni si sub 10.000 km, deci piesele de mai jos au uzura minima, pot fi considerate "ca noi".
nota: din cauza ca n-am documentat cum trebuie toate operatiunile, nu mai stiu exact producatorii tuturor reperelor. ce stiu insa e ca intotdeauna am incercat sa cumpar numai ce e mai bun, nefiind deloc adeptul executarii unei lucrari de doua ori din cauza pieselor proaste.
in general tot ce tine de suspensie e lemforder sau TRW. mai am cutiile si piesele vechi de la multe repere, daca sunt intrebari pot cauta si veni cu un raspuns exact.

RACIRE
- vascocuplaj
- termostat
- corp termostat
- pompa de apa (pale metalice)
- schimbat + facut flush antigel

SUSPENSIE FATA
- flanse amortizoare OEM (au fost 550 de lei)
- amortizoare OE SACHS 312 352
- brate superioare/inferioare + bucsi, OE, nu mai stiu ce erau exact.
- bucsi brat superior+inferior fata
- bielete antiruliu OE (sunt de fapt TRW) fata

SUSPENSIE/PUNTE SPATE
- bucsi mari punte LEMFORDER
- pitman arms
- bucsi bara stabilizatoare
- bielete antiruliu


AMBREIAJ / CUTIE DE VITEZE / TREN RULARE
- kit ambreiaj LUK
- simering cautator cutie Elring
- simering vilbrochen Elring

MOTOR / ACCESORII
- garnitura capac tacheti
- curea A/C
- rola ghidaj

- curea accesorii
- intinzator

ce urmeaza sa-i inlocuiesc pana la vanzare:
- bara de directie (TIE ROD)
- pitman arms (leviere) fata


ce ar mai necesita atentie:
- flanse + amortizoare spate
- electrovalve calorifer + pompa auxiliara
- are foarte putina rugina la aripa spate, o sa postez foarte curand o poza edificatoare, in rest caroseria NU ARE rugina nicaieri.
- niste rugina in partea de jos a usilor
- diverse zgarieturi / niste zone cu lac sarit; masina arata ca in pozele atasate, insa la o observare atenta, de aproape, imperfectiunile sunt observabile.
- nu functioneaza incalzirea in scaune
- nu functioneaza claxonul

masina se poate vedea in sectorul 3 (zona dristor) sau in zona de nord (pipera, aurel vlaicu).
contact: private message / anghel.andrei@yahoo.com


cativa de aici stiu masina. poze putin mai tarziu.

This post has been edited by drujbex: Feb 26 2018, 12:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:46 PM