IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> kdFi pe E32 730i/M30, Calculator injectie / aprindere facut acasa
bartro
post Nov 29 2009, 07:28 PM
Post #1


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Salut,

Cum am deja anuntat pe topic de masina mea, am demarat un proiect de iara: inlocuire de calculatorul Motronic 1.3 cu care a iesit masina acuma 20 de ani din fabrica, cu un calculator facut acasa. Pentru ca nu dispun de timp si scule pentru ceva facut chiar de la zero, am hotarat sa folosesc ceva deja existent, dar adaptabil si 'open-source'.

Am demarat proiect asta din mai multe motive. Imi place electronica, imi place masini, si sunt curios cum functioneaza aprindere si injectie la masini moderne.

Din pacate, motronic nu ajute la nimic aici. Desi este un sistem bine gandit in general, motronicul de pe masina mea are 20 de ani, componente de calcul sunt depasite de vremuri, nu se gaseste informatie multe despre mod de functionare, nu poate fi reprogramat usor, soft nu se gaseste, si nici nu permite conectare de sisteme pentru logare, sau vizualizare in direct de parametri al motorului.

Asa ca am ajuns la ceva mai modern, cel putin la fel de performant, hardware modern, software tip 'open source', adica gasesti source code pe net, si cu posibilitate de legat laptop prin cablu USB pentru progamare si monitorizare de parametri in timp real sau prin log-uri. Hardware este facut de firma nemtesc k-data, si se numeste kdFi. Este bazat pe ceva destul de cunoscut, megasquirt, mai exact varianta MSextra.
Diferenta este ca kdFi este produs in Europa, vine cu hardware complet pentru a fi aplicat in masini care au avut de exemplu sisteme de injectie europeane Bosch. Este out-of-the-box capabil sa comande 2 grupuri de injectoare (la fel ca motronic 1.3), o bobina, si un motoras de relanti (tot la fel ca motronic). Se conecteaza si la sonda lambda de pe masina, si la sondele existente de temperatura. Modula estimeaza, unde Motronic 1.3 foloseste debitmetru cu vana, cantitate de aer in cilindru cu un senzor de (de)presiune in admisie (MAP) si pozitia de clapeta de acceleratie.

Pe langa cea ce am eu nevoie la balena, pe placa exista si posibilitate pentru extindere la 3 bobine 'wasted spark' sau chiar 6 bobine independente. MAP de pe placa functioneaza si cu presiune peste cea atmosferica pentru aplicatie cu turbo, are conexiune pentru senzor detonatie, si sonde wideband lambda. Mai are ceva chestii pe care nu inca le inteleg si care nu le folosesc (launch control, nos, ...).

Placa cu componente incape in carcasa standard de motronic. Modificatiile necesare la masina sunt putine. Trebuie adaugat un furtunas pentru depresiune in galerie pana la MAP de pe placa. Pentru asta se poate folosi folosi furtun pentru supapa de presiune de pe motor (cu un T). Mai si trebuie un potentiometru conectat pe clapeta de acceleratie (cred ca merge si numai pe MAP dar nu stiu sigur). E32 cu cutie automata are deja o potentiometru pe clapeta, care este folosit de de cutie de viteze. Cred ca pot sa folosesc semnal de acolo, insa treb sa ma asigur inca. Voi continua povesta cu asamblajul de placa kdFi in carcasa de motronic 1.3.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:35 AM