IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Dl. Caprita / service Caprita RIP
FiveThreeFive
post Jun 5 2012, 01:33 PM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 75
Joined: 4-December 06
Member No.: 485
Car: ex- E28
Engine: M30 3.5



Am inteles ca pe 1 iunie 2012 a murit dl. Caprita, proprietarul servce-ului cu acelasi nume din zona 1 Mai (Mihalache).
Cu bune si cu rele, a fost un personaj marcant in piata service-urilor auto post-revolutie.
A excelat in special in ceea ce priveste prelucrarile si reconditionarile mecanice, gratie dotarilor atelierului dumnealui si a priceperii personale.

Din intamplare, am fost pe la dansul cu mai putin de o luna in urma. Avea la reconditionare un Rolls Royce si un motor de Ford, ambele de prin anii '60-'70.
Am admirat curatenia din atelier si multitudinea de scule, masinarii si dispozitive.

Astfel de oameni sunt de neinlocuit, in vremurile actuale. Scoala de mecanica al carei principiu fundamental era reparatia si reconditionarea a disparut.
Ne apropiem cu pasi repezi de momentul nu vom mai gasi un profesionist cu stiinta si aparatura necesara planarii de chiulase, inlocuirii de ghiduri de supape, pasuirii de supape, testarii de etanseitate, alezarii unui bloc motor, al unui arbore cotit, etc.

RIP dl. Caprita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:22 PM