IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Reinmatriculare auto radiat temporar, Rog pareri doar de la cunoscatori
maniak
post Jul 7 2014, 01:17 PM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19-December 13
Member No.: 47,144
Car: E39
Engine: M52 2.8 193CP



Am o problema la care nu ii dau de capat fiiindca mereu parerile sunt impartite si nimeni nu stie sa imi spuna nimic concret. Treaba sta in felul urmator:
Am cumparat acum 1 an de zile o masina cu motor mare din anii 70 pe care am inceput sa o restaurez cu gandul sa o fac masina de epoca la cei de la retromobil. Modelul este iesit de peste 30 de ani din fabricatie, deci se incadreaza. Problema incepe abia acum. Cel de la care am cumparat-o a gasit-o si el la un batran in 2011. Au facut intre ei Contract de vanzare-cumparare iar cel de la care am cumparat-o a rugat batranul sa o radieze la cerere cu mentiunea ca o depoziteaza la cumparator in curte. A predat numerele si talonul si a primit ceva chitante. Sunt sigur ca a radiat-o si de la finante. Cumparatorul a vrut sa radieze masina cu gandul sa nu plateasca impozit cat timp o restaureaza si mai apoi cand o reinscrie in circulatie si mai intai la cei de la retromobil care mai apoi sa il scuteasca de timbrul de mediu/taxa de poluare si evident impozit(care nu se plateste la masinile de epoca) si de asemea scutite de rovinieta.
Eu am facut Contract de Vanzare-Cumparare cu cel de la care a cumparat masina de la batran. Ca si acte mai am CIV-ul pe numele batranului, certificatul de radiere temporara cu mentiunea depozitarii in curtea cumparatorului, fiscalul de la batran si cred ca diverse chitante printre care o copie dupa fostul talon mi se pare si o copie dupa buletinul batranului. De cand am cumparat-o masina este depozitata in garajul meu.

Ce vreau eu defapt ? Cand termin de pus la punct masina vreau sa o inscriu pe numele meu si sa o bag la cei de la retromobil ca macar sa mai reduc din costuri si sa nu platesc timbrul de mediu si pe viitor impozit. Masina va fi doar de weekend si va fii condusa doar vara.
Bravo pana aici.
1. Va trebuie sa platesc retroactiv ceva impozit cand o inscriu ?
2. Mai am nevoie de alte acte la reinmatriculare ?
3. Voi primi ceva amenda ca nu am inscris-o ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 11:43 AM