IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> 1993 E34 520i, M50b25TU swap
drujbex
post Feb 9 2016, 04:38 PM
Post #1


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 162
Joined: 9-February 16
From: Bucuresti
Member No.: 47,223
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



Salutare!

Vin la voi pe forum pentru ca am sesizat ca varsta medie a masinilor posesorilor de aici e mai apropiata de cea a batranicii mele.
De asemenea, doresc sa-i multumesc lui Bart ca mi-a creat contul manual ... singur n-am reusit, nu puteam neam sa trec pe captcha, dupa zeci de incercari ...

In continuare, postez parte din prezentarea de pe alt forum:

Acum cateva luni am decis ca este timpul sa-mi indeplinesc un vis din copilarie, anume sa detin un BMW 'clasic' - liniile simple si agresive ale modelelor anilor '80 si inceputul anilor '90 sunt, in opinia mea, forma reprezentativa pentru apogeul acestui brand. Departe de mine gandul ca ce-a urmat ar reprezenta vreun declin, ci doar o oarecare indepartare fata de valorile consacrate.

Anyway, acum vreo luna a aparut aceasta masina pe olx. Bifa aproape toate casutele: taxa platita, cutie manuala, 6 in linie. Am fost s-o vad si am fost foarte impresionat de starea ei. Am decis sa las entuziasmul sa scada putin, cateva nopti, ca sa evit sa ma arunc spre vreo decizie pripita. Negativism exista peste tot in jurul meu, sub formele sale clasice: consuma mult, e prea veche, nu gasesti piese. Fuck that shit, sunt deja un talpas intr-o multinationala, daca-mi permit si n-o fac, ajung sa fiu o drona din toate punctele de vedere.

Pretul era destul de mare, 3350 de euro. N-am reusit sa negociez cat mi-as fi dorit; vanzatorul era dispus sa lase considerabil la pret doar daca-si pastra jantele. Nope, not worth it. Am platit deci o suma relativ apropiata de pretul cerut.

Acum, despre masina:

generalitati:
- nu are motorul de 2.0, ci M50b25TU.
- revopsita in 2009, arata ft bine vopseaua, cu exceptia catorva zone izolate unde s-a dus lacul (procent ft mic din suprafata totala) si a unei zgarieturi de cheie pe partea stanga
- brate fata, bara directie, bielete antiruliu, bucsi bara stabilizatoare, amortizoare fata, flanse amortizoare fata inlocuite in decembrie anul trecut
- volan M de E39
- interior Recaro cu piele inclusiv pe fetele usilor, scaune electrice cu memorie (functioneaza) si incalzite.
- A/C cu doua zone (nu clima)
- n-are OBC ala cu multe butoane, ci ala cu putine care-ti arata si temperatura.
- airbag pasager
- jante 18 inch style 37 originale, cu anvelope noi

probleme:
- scartait de role/curea, intermitent, banuiala mea e rola de la pompa de servo.
- ii troncane ceva prin spate, ca si cum o piesa mare nu e bine fixata - cel mai probabil e subwooferul (venit odata cu masina) pe care probabil o sa-l dau jos. nu sunt deloc adeptul sub-urilor in portbagaj dar... imi place cum suna.
- spira volanului, cred ca asa se numeste, nu se 'potriveste' ca lumea - fiind de e39. aud zgomot, ca si cum s-ar anula semnalul, la orice cursa a volanului de peste 360 de grade. Semnalul insa functioneaza perfect, se anuleaza, tot.
- spatarul scaunului pasagerului nu e fix
- diverse mizerii, geamul dreapta spate nu merge ca lumea din butonul lui, incalzirea in scaune nu-s sigur ca functioneaza


ce cred pana acum:
- sta excelent pe sosea, ruliu minim desi se simte ca e grea, insa te doare inima cand e peticit drumul si sunt gropi; e primul meu BMW si prima mea masina cu roti de 18 inch si talon atat de mic. presupun ca e normal sa te zgaltaie, mai ales ca are suspensie sport "M" din fabrica.
- pana la 3000 rpm se conduce ca orice masina, nimic spectaculos. dupa 3000 rpm te baga in scaun, iar dupa 4500 ar fi bine sa fii pe-o sosea lata in conditii de siguranta. impune o anumita reconfortanta cand accelereaza bagandu-te in scaun si scartaind pielea veche; mi s-a zis ca "asa trage bmw-ul vechi".
- sunt sigur, insa, ca nu va mai dura mult pana ce-mi voi dori sa fie mai puternica;
- de fiecare data inainte sa plec cu ea, sau dupa ce-am terminat un drum, mai raman putin s-o admir; nu-mi pot lua ochii de la postura agresiva care nu compenseaza prin absolut niciun exercitiu stilistic nenecesar. totul este functional si sobru. i love it!

ce i-am facut deja:
- inlocuit simering capac supape
- inlocuit simering vilbrochen (partea cu CV) ==> imediat ce-am luat-o, am dus-o Bucuresti - Transfagarasan si inapoi, si pana sa ma bucur ca ce bine a mers si nici prea mult n-a consumat, observ ca mi-a halit vreo 500ml de ulei pe 750km sau cat am facut. In urma operatiunilor descrise, am mai facut vreo 350 km, si nu mi-a mai pierdut deloc.
- inlocuit ulei (motul synergie 10w40). Mi-a pus 6L in loc de 5.75, si aparea pe joja, dupa schimb 2-3mm sub MAX. Acum imi apare mereu cam cu 300ml PESTE max. nu m-am lamurit daca e foarte de rau sau nu. Am mers asa cu ea si e ceas.

planuri de viitor:
- OBC
- grup autoblocant
- stroker kit la 3.0 (axa de admisie, bloc, pistoane, biele de M54b30 + soft)... asta e mai mult un vis, dar as vrea sa incerc sa strang piesele.
- o diagnoza de pe urma careia sa salvez ca lumea erorile (i-am facut deja una cu icom, dar mi-a facut 'probono' patronul service-ului unde ma dusesem si n-am apucat sa salvez erorile. insa aparea ceva de knock sensors)
- knock-sensors
- daca tot se da admisia jos, voi verifica si senzorul de temperatura lichid racire, si voi putea curata si chiulasa ca sa urmaresc daca mai curge ulei pe-acolo.
- revizie, inlocuit tot ce trebuie la sistemul racire/vasc, inclusiv pressure-test + antigel nou (cand vine vremea calda)
- investigatie curea accesorii/role si inlocuit tot ce e necesar
- investigatie instalatie stergatoare (merge doar cel de la sofer, cred ca celalalt e slabit sau ceva) + pompa principala (cea secundara a fost inlocuita)
- verificat tot ce inseamna furtun, furtunas, pe unde se vad pierderi - de ex cu ochiu liber vad ca picura ceva sub vasul lichidului de servo
- (eventual) parbriz nou, sau macar mai putin zgariat, ca noaptea e festivalul luminii
- ceva la faruri, sa lumineze mai bine. nu m-as baga la csenoane, dar cu astea 'stock' e aproape inutilizabila noaptea.

Cam atat... bine v-am gasit!

poze:
http://imgur.com/a/DuBwH
http://imgur.com/a/xAX2n

This post has been edited by drujbex: Feb 9 2016, 04:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Feb 9 2016, 04:45 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



bine ai venit.vezi ca poti sa postezi pozele direct aici nu exista limita de upload asa mica cum e pe alte forumuri smile.gif


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
drujbex
post Feb 9 2016, 04:51 PM
Post #3


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 162
Joined: 9-February 16
From: Bucuresti
Member No.: 47,223
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP





imi zice

THE FOLLOWING ERROR(S) WERE FOUND
Sorry, dynamic pages in the [IMG] tags are not allowed

Nu stiu de ce zice "dynamic pages", linkurile erau sub forma: http://i.imgur.com/OP7Zzie.jpg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Feb 9 2016, 05:26 PM
Post #4


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Linkuri de pe flickr merg, de exemplu.
Dar procedura ramana dificila - cat o poza odata.
Bine ai venit pe forumul unde versiune de soft este la fel de vechi ca masiniile smile.gif


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Feb 9 2016, 10:54 PM
Post #5


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Bine ai venit pe forum! Nu te speria de versiunea asta, daca reusesti sa faci cont vezi ca restul merge uns. In alte cuvinte, primul pas e mai greu, la fel ca la bmw-urile vechi biggrin.gif hahaha scuze, nu m-am abtinut de la o gluma tongue.gif

Poze poti urca pe forum direct cand postezi, fara link extern, este undeva un buton de upload. (sau poti da click dreapta pe imagine, unde ai urcat-o, view image si apoi copy link si aici cand postezi mergi pe insert image sau - ceva de genul asta)

In alta ordine de idei, e foarte frumusica masina! Si da, pe suspensie sport o sa te zguduie putin. Si eu sunt pe sport, dar era noua si amortizoarele sunt noi, la viteza mica intr'adevar se simte ca-i mai comfortabila. Poate ar trebui sa le schimbi si tu. Sau macar sa arunci o privire peste ele. Cat despre roti, arata excelent! Bine ca le-ai pastrat, si eu am facut la fel, am preferat sa platesc pretul care l-a cerut doar pentru 2 seturi de jante originale in plus. Ale mele sunt 17 si ma scot din pepeni, mi-a explicat Ema (un coleg de forum) ca fenomenul se cheama "tramlining" sau ceva de genul asta. Eu m-am obisnuit, si nici nu-i asa de grav, dar se simte brutala directia la viteza mica, mai ales cand feresc gropi (cam 90% din datile cand ies din parcare ating ceva sub masina, mi-am reglat mai sus suspensia ca sunt pe bbs-uri de 15 acum pentru iarna si tot mai ating uneori... stiu, stiu, injur primaria de fiecare data)


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
drujbex
post Feb 10 2016, 11:44 AM
Post #6


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 162
Joined: 9-February 16
From: Bucuresti
Member No.: 47,223
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP





Tramlining is the tendency of a vehicle's wheels to follow the contours in the surface upon which it runs.

that sounds about right! biggrin.gif ceva nou in fiecare zi...


eu - culmea - n-am atins nimic niciodata (insa n-am mers decat gen 1500 km si foarte putin prin oras). Desi initial pare joasa, o amica are un Golf 6 d-ala eco, bluemotion or something, d-ala care consuma 3.5 la suta dar omoara balene, si astea, ca sa fie mai aerodinamice (cu scopu' economiei de carburant, nu performantei), sunt foarte joase in fata, aproape cat a mea: http://www.automobilesreview.com/gallery/2...uemotion-01.jpg

ce parere aveti despre faptu' ca am 300ml peste MAX pe joja de ulei? mi-e cam lene sa scot... ar trebui cu seringa + furtun de perfuzii pe la joja, ca acces la rampa n-am oricand. De asemenea, cand producatoru' recomanda 5.75l (cu schimb de filtru), e cat intra pana la MAX sau pana la jumatatea distantei dintre MIN si MAX?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Feb 10 2016, 04:54 PM
Post #7


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Daca esti cu uleiul peste maxim, dar foarte putin, e ok. Totusi n-am inteles exact cum de a ajuns sa fie asa mult, ai facut schimbul si-ai pus in plus? Eu de obicei putin mai putin, dar in 6cyl intr-adevar am pus putin peste nivel, dar ala stiu ca era putin mai "flamand". Intr-o luna de zile, daca esti tot pe +... Nu stiu ce sa zic. N-are spuma, nu e ars, e ok?


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
drujbex
post Feb 10 2016, 05:06 PM
Post #8


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 162
Joined: 9-February 16
From: Bucuresti
Member No.: 47,223
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



fara capuccino, fara fum. cam 300ml peste zic eu ca e. cred ca totusi o sa-i scot pe la joja si aia e.

cat despre 'cum' - cand mi s-a schimbat uleiul, mi-a bagat 6l in loc de 5.75. am verificat pe loc nivelul si era cu 2-3 mm sub MAX.
insa dupa aia, de fiecare data cand verific (teren drept, motor cald, oprit de 10 minute) imi arata peste max.

This post has been edited by drujbex: Feb 10 2016, 05:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Feb 10 2016, 05:12 PM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,476
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp



Nu cred ca-i o problema


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Feb 10 2016, 07:33 PM
Post #10


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16





Nah, e ok, nu-ti fa griji. Teoretic ai fi putut pastra putin, nu sa-i pui toti 6. In caz ca era nevoie de completat, sa ai de unde. M50 e destul de rezistent, asteapta sa vina caldura si-ai sa vezi ca o sa mai scada.

Si remember: masoara-l dimineata, dupa ce stii sigur ca s-a dus tot in baie (banui ca stiai deja asta, si ca o completare, mai ales ca-i foarte putin peste nivel, lasa-l putin motorul sa se incalzeasca, 2-3 minute)


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapte
post Feb 10 2016, 08:39 PM
Post #11


18% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 211
Joined: 10-November 07
From: Galati
Member No.: 1,276
Car: E34, ex E12
Engine: M50 150 CP,M20 2.0 125 CP



Stai linistit ca nu se intampla nimic daca este cu 2 3 mm peste maxim. Il mananca singur. Nu iti bate capu cu perfuzii si prostii ca sa il scoti...nu merita efortul. Sa nu torni mai mult de 6 litri in el ca atunci e mai nasol.
Cu farurile nu mai visa frumos ca o sa faci ceva....sunt de cacat. Nu am vazut e34 cu lumini. Incearca cu incredere xenonul.
Si sa o stapanesti sanatos.


--------------------
e34 `91,520i ex: e12 `80, 520i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Feb 11 2016, 06:41 AM
Post #12


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Far se desface, poti spala lupa la far, grija mare cu oglinda, poti sa clatesti si sticla, uscarea apoi dureaza, dar efectul e vizibil.
Apoi xenon chinezesc, bate foarte bine, la E32 dupa montaj am pus masina in fata unui zid, si lumina nu e deloc imprastiata.
Doar ca apara avertisment de bec ars in check control, dar si pentru asta sunt remedii.
Problema cu parbriz am avut-o si eu, se lauda expert detailing atunci ca se poate remedia prin slefuire, dar cu risc sa apar deformari in campul vizual.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
drujbex
post Feb 11 2016, 11:55 AM
Post #13


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 162
Joined: 9-February 16
From: Bucuresti
Member No.: 47,223
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



merci de sfaturi! m-ati linistit cu uleiul. fix 6 i-am pus, stiu ca trebuia 5, si pe urma turnat cate putin si masurat dar...

cat despre parbriz, eu ma gandeam sa i-l schimb cu totul, sa vedem. de lumini si parbriz ma ocup inainte de-o tura mai lunga prin vara, gen >1000km.

de stroker ce parere aveti? nu stiu sa fie vreunu in romania. ipoteza e ca arborele, bielele, pistoanele de M54b30 'intra' fara nicio modificare in blocul (...si chiulasa) de M50b25. axa de adminisie trebuie taiata putin. Piesele de M54 sunt vreo 3-400 eur, ma astept sa coste cam 1000 cu tot cu manopera si ce mai trebuie (rectificat chiulasa, buloane, antigel, etc). mai e problema soft-ului - unii zic ca tre soft custom "de 500 de euro", altii zic ca merge ft bine chip-urile gasite pe ebay la 60 de dolari, programate chiar pentru acest setup.

eu (o sa) am cartea cu 'fara serie' la motor. in conditiile astea, lumea imi recomanda mai degraba sa pun m54b30 cu totul. eu insa prefer sa retin aspectul de m50 pentru a fi mult mai linistit la ITP sau daca vand masina viitorul propietar sa n-aiba probleme. De asemenea, un m54b30 in mintile lui e cam 1000 de iepuroi... plus montare, adaptare, electronica, fire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Feb 11 2016, 12:43 PM
Post #14


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42





stokerul e ca la loto,poate sa iasa castigator sau nu smile.gif
sigur a facut cineva schema asta prin Romania.eu as zice sa nu te apuci de nimic pana nu ai macar 2000 eur ,si sa te gandesti ca banii astia nu ai iei niciodata inapoi.


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
drujbex
post Feb 11 2016, 01:04 PM
Post #15


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 162
Joined: 9-February 16
From: Bucuresti
Member No.: 47,223
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



...sau o las asa, ca momentan chiar sunt multumit de demaraj si reprize biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Feb 11 2016, 02:24 PM
Post #16


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



parerea mea e sa o lasi asa,cauta ceva serpi vezi sa ai toate in regula un soft si ai 200 cai frumosi,daca vrei vreodata mai mult pui direct motor mai mare.


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Feb 11 2016, 07:41 PM
Post #17


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Sa nu uitam de cutie si diferential, daca vrei acceleratie poti umbla si la rapoarte acolo, setup de oras sau de drum lung wink.gif


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
David
post Feb 12 2016, 03:53 PM
Post #18


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,030
Joined: 17-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,909
Car: E34 520i ex E32 730i
Engine: M50 150CP, SAAB 9000 CSE





Bun venit!

Ceva poze cu interiorul ne arati?


--------------------


BMW E34 M50B20 SAAB 9000 CSE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
drujbex
post Feb 12 2016, 04:38 PM
Post #19


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 162
Joined: 9-February 16
From: Bucuresti
Member No.: 47,223
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



Imediat ce-i trag o curatenie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
drujbex
post Feb 21 2016, 04:15 PM
Post #20


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 162
Joined: 9-February 16
From: Bucuresti
Member No.: 47,223
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



- niste poze nu foarte bune cu interiorul: http://imgur.com/a/bIgsM ... nu sunt foarte talentat.

- calculat consum oras facand plinul, mergand 50 km si facandu-l din nou: 15l/100km. Traficul era de weekend dar am compensat avand picioru' cam greu. Mi se pare ok, cu cealalta masina (un Citroen C4 1.6 benzina 2007) as fi scos ~11 in aceleasi conditii.

- ma poate cineva lamuri daca vinde vreun magazin de piese auto (noi) elemente individuale ale traseului curelei de accesorii? am identificat scartaiala ca venind ori de la pompa de servo, ori de la alternator. pot "declansa" zgomotul uneori miscand volanul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:26 PM