IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Reconditionare jante
BBo
post Sep 20 2007, 01:07 AM
Post #1


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



Cunoasteti vreun loc unde se reconditioneaza jante la modul serios ? Adica nu doar vopsit: ma refer la curatare, reparate micile zgarieturi, primer, filler, finisat, vopsit, lacuit (de preferinta ar fi cu Wurth) etc... ca de vopsit, le poate vopsi orice prost cu un spray in mana (inclusiv eu biggrin.gif ). Bine, ideal ar fi eloxate, nu vopsite, dar tare ma tem ca nu exista vreun atelier de genul asta pe la noi...

PS: Era un topic pe aceeasi tema deschis de Interceptor, dar el avea doar dubii in privinta culorii... a fost inchis si de asta am deschis unul nou.

This post has been edited by BBo: Sep 20 2007, 01:15 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io'sŪ
post Sep 20 2007, 01:57 AM
Post #2


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



QUOTE (BBo @ Sep 20 2007, 02:07 AM) *
PS: Era un topic pe aceeasi tema deschis de Interceptor, dar el avea doar dubii in privinta culorii... a fost inchis si de asta am deschis unul nou.

pai.. sa-l redeschidem daca nu are nimeni nimic impotriva

la ce ai tu nevoie, cred ca orice atelier de vopsitorie (mai serios) poate face asa ceva, multi se feresc pt e destul de munca si bani multi nu pot cere dar merita incercat

edit:

QUOTE (io`s @ Sep 20 2007, 02:57 AM) *
pai.. sa-l redeschidem daca nu are nimeni nimic impotriva

l-am gasit, nu are rost sa-l redeschidem, e plin de offtpoic si nu se spune nimic concret in el
continuam aici
wink.gif


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CRM112
post Sep 20 2007, 07:05 AM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,094
Joined: 26-July 07
From: penthouse
Member No.: 1,040
Car: e34 FL dric
Engine: mm 143; trebuie ejectat





Str. Grigore Marian, nr. 15 smile.gif
Poti sa intrebi - sa vezi ce spun, stiu ca sunt mai "deschisi" - dar e genul de service unde se fac masini pe banda rulanta si s-ar putea, dupa cum spune io's sa refuze din cazua timpului necesar. La mine nu era o problema (aveam masina la vopsit si voiam sa fac si jantele), dar din lipsa de bani si mai apoi timp am renuntat la idee. In schimb pot spune ca daca le fac, aplica cel putin 70% din pachetul tehnologic impus smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Sep 20 2007, 07:26 AM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (BBo @ Sep 20 2007, 02:07 AM) *
Cunoasteti vreun loc unde se reconditioneaza jante la modul serios ? Adica nu doar vopsit: ma refer la curatare, reparate micile zgarieturi, primer, filler, finisat, vopsit, lacuit (de preferinta ar fi cu Wurth) etc... ca de vopsit, le poate vopsi orice prost cu un spray in mana (inclusiv eu biggrin.gif ). Bine, ideal ar fi eloxate, nu vopsite, dar tare ma tem ca nu exista vreun atelier de genul asta pe la noi...

PS: Era un topic pe aceeasi tema deschis de Interceptor, dar el avea doar dubii in privinta culorii... a fost inchis si de asta am deschis unul nou.

...s-ar putea sa fie nevoie uneori si de incarcat cu sudura zgirieturile de la talon , daca pui chit sare de pe aluminiu . intotdeauna , 95% , proprietarul vrea sa faca economie , nu se poate face trb buna cu 2 lei...daca vreti ceva de calitate astept PM cu poze bune , fata / spate , janta curata / spalata . uscata ...altfel cum sa evaluez ce e de facut...?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
uwe
post Sep 20 2007, 10:02 AM
Post #5


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 863
Joined: 2-November 05
From: bucuresti
Member No.: 84
Car: E30
Engine: M42 1,8 136CP



QUOTE (brown.shark @ Sep 20 2007, 08:26 AM) *
...s-ar putea sa fie nevoie uneori si de incarcat cu sudura zgirieturile de la talon , daca pui chit sare de pe aluminiu . intotdeauna , 95% , proprietarul vrea sa faca economie , nu se poate face trb buna cu 2 lei...daca vreti ceva de calitate astept PM cu poze bune , fata / spate , janta curata / spalata . uscata ...altfel cum sa evaluez ce e de facut...?

deci sa inteleg ca te ocupi cu reconditionat jante???
ca as avea si eu niste borbet A si vreau sa le fac buzele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Sep 20 2007, 10:03 AM
Post #6


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54





Wow, nu am zgarieturi atat de mari incat sa necesite sudura... de fapt, daca ma gandesc bine, buzele jantelor n-au nimic, o spita-doua e "ciupita" cam 1 mm (nu stiu cum a reusit fostul proprietar, ca e chiar deasupra butucului)... care se poate umple cu ceva (nu chit, ma gandeam mai degraba la poxipol/poxilina, ceva care sa "lege", nu doar sa umple spatiul). O sa pun ceva poze dupa ce le curat si dupa ce trec pe la Autosoft sa vad cat de drepte sunt.
Nu caut sa ma zgarcesc, daca vroiam ieftin, le vopseam eu in baie... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Sep 20 2007, 09:06 PM
Post #7


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



Mi-am facut de lucru asta-seara si am curatat una dintre jante. Celelalte arata cam ca cea din ultima poza...
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image

 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Sep 20 2007, 09:17 PM
Post #8


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (BBo @ Sep 20 2007, 10:06 PM) *
Mi-am facut de lucru asta-seara si am curatat una dintre jante. Celelalte arata cam ca cea din ultima poza...


1 , cind faci poze jantelor incadreaza-le complet in poza .
2 , ai vazut ca ai frecat cam mult si ai sters marca fabricantului "lemmerz"...?
3 , cu ce le-ai frecat ? granulatie ? ud / uscat ?
4 , cred ca-ti dai seama ca trb vopsite fara anvelope si valve...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Sep 20 2007, 09:42 PM
Post #9


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



laugh.gif Pozele sunt cu titlu de exemplu, nu le-am facut pt show... n-am stat sa masor daca intra toata janta sau ceva smile.gif. Da, sunt facute de Hayes-Lemmerz pentru BMW (s-a sters un pic sigla, dar nu-i bai - oricum nu e la fel de reliefata ca celelalte inscriptii). Butucul si gaurile de la prezoane cu 80 iar restul cu 240 (in apa). Iti dai seama ca n-am de gand sa le vopsesc asa... doar ca n-am mai avut timp sa dau cauciucurile jos dupa ce le-am luat. Crede-ma ca-s mai catolic decat Papa cand vine vorba de un lucru bine facut, deci o sa caut un atelier unde sa fie facute ca la carte, aici m-am jucat si eu putin biggrin.gif . Mai e mult de lucru pana sa fie in stadiul gata de vopsit.

This post has been edited by BBo: Sep 20 2007, 09:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Sep 20 2007, 10:29 PM
Post #10


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21





QUOTE (BBo @ Sep 20 2007, 10:42 PM) *
laugh.gif Pozele sunt cu titlu de exemplu, nu le-am facut pt show... n-am stat sa masor daca intra toata janta sau ceva smile.gif. Da, sunt facute de Hayes-Lemmerz pentru BMW (s-a sters un pic sigla, dar nu-i bai - oricum nu e la fel de reliefata ca celelalte inscriptii). Butucul si gaurile de la prezoane cu 80 iar restul cu 240 (in apa). Iti dai seama ca n-am de gand sa le vopsesc asa... doar ca n-am mai avut timp sa dau cauciucurile jos dupa ce le-am luat. Crede-ma ca-s mai catolic decat Papa cand vine vorba de un lucru bine facut, deci o sa caut un atelier unde sa fie facute ca la carte, aici m-am jucat si eu putin biggrin.gif . Mai e mult de lucru pana sa fie in stadiul gata de vopsit.

nu mai da cu granulatie asa mare ca strici plasticul ala gri si te omoara si vopsitorul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Sep 20 2007, 10:32 PM
Post #11


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



Care plastic ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Sep 20 2007, 10:48 PM
Post #12


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (BBo @ Sep 20 2007, 11:32 PM) *
Care plastic ? unsure.gif

"gri-ul" de sub vopseaua argintie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io'sŪ
post Sep 20 2007, 11:04 PM
Post #13


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



dupa cate stiu eu, exista un chit special de aluminiu , am stat de vb mai demult cu un vopsitor si l-am intrebat cu ce chituieste piesele din aluminiu (multi fabricanti au inceput sa fabrice diverse piese din alu, astfel usurand masina printre care si BMW la seria 7, aripile din fata wink.gif audi..... etc)
cred ca acest chit merge ft bine sa il pui si pe jante acolo unde trebuie inainte de vopsitorie wink.gif


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
batz
post Sep 26 2007, 04:00 PM
Post #14


55% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 629
Joined: 20-February 07
Member No.: 668
Car: E46 330i coupe
Engine: m54b30 231cp





ema,intrebare de unde pot lua si eu astfel de chit/filler cum s-o chema?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai_AMD
post Sep 26 2007, 08:42 PM
Post #15


> Membru de onoare <
*****

Group: Members
Posts: 3,521
Joined: 18-June 07
From: Gaesti,Dambovita
Member No.: 988
Car: E12, E34
Engine: M20B20, M50B20



am luat eu de la un magazin de piese auto,cred k gasesti oriunde,de fapt ma pus tinichigiul sai cumpar spritchit si la magazine de piese mi sa spus ca spritchit nu se mai gaseste si ca in locul lui e acest filler/fuller .e 220mi cutia de 1kg


--------------------
BMW E12 550i M70, since 1977
BMW E34 520i M50, since 1995
BMW E39 530d M57,since 1999
BMW E39 530d M57,since 2002
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Sep 26 2007, 08:49 PM
Post #16


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (db85amd @ Sep 26 2007, 09:42 PM) *
am luat eu de la un magazin de piese auto,cred k gasesti oriunde,de fapt ma pus tinichigiul sai cumpar spritchit si la magazine de piese mi sa spus ca spritchit nu se mai gaseste si ca in locul lui e acest filler/fuller .e 220mi cutia de 1kg

ce marca e ? la pretul asta poti sa uiti de calitate... ORICE VOPSITI NU VOPSITI CU MATERIALE PROASTE SAU CU VOPSITORI LENESI SI BETIVI....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io'sŪ
post Sep 26 2007, 09:36 PM
Post #17


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



QUOTE (batz @ Sep 26 2007, 05:00 PM) *
ema,intrebare de unde pot lua si eu astfel de chit/filler cum s-o chema?

habar n-am sad.gif
fa si tu o intrebare la un vopsitor, ei sunt cei mai in masura sa stie de unde se procura astfel de materiale
banuiesc ca se gaseste acolo unde de unde poti cumpara vopsea auto si tot ce mai tine de vopsitorie, insa am inteles ca , costa ceva mai mult decat un chit normal (de tabla)

uite.. am sa ma interesez (am un prieten care detine un service auto) si am sa postez aici, poate mai sunt interesati si astfel afla multa lume wink.gif


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
batz
post Sep 27 2007, 12:04 AM
Post #18


55% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 629
Joined: 20-February 07
Member No.: 668
Car: E46 330i coupe
Engine: m54b30 231cp





QUOTE (io`s @ Sep 26 2007, 10:36 PM) *
habar n-am sad.gif
fa si tu o intrebare la un vopsitor, ei sunt cei mai in masura sa stie de unde se procura astfel de materiale
banuiesc ca se gaseste acolo unde de unde poti cumpara vopsea auto si tot ce mai tine de vopsitorie, insa am inteles ca , costa ceva mai mult decat un chit normal (de tabla)

uite.. am sa ma interesez (am un prieten care detine un service auto) si am sa postez aici, poate mai sunt interesati si astfel afla multa lume wink.gif



sarumana mult biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Oct 3 2007, 10:07 PM
Post #19


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



Buba ! Necesita sudura ? Sau cum se poate repara ?
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Oct 3 2007, 10:43 PM
Post #20


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (BBo @ Oct 3 2007, 11:07 PM) *
Buba ! Necesita sudura ? Sau cum se poate repara ?

se face . au fost vopsite dupa lovitura ? asta nu e vopsea originala .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 10:47 PM