IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Frana de mana!!!!!!!!
DCL
post Apr 2 2007, 02:08 PM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 376



Nu-mi tine deloc,care ar puea fi cauza?
Am mers pe traseul cablului pana la puntea din spate ,si de acolo.........nu mai stiu unde sa verific!
Stie cineva cum pot rezolva probl. cha (2).gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dust
post Apr 2 2007, 02:23 PM
Post #2


God himself?
***

Group: Members
Posts: 630
Joined: 19-July 06
From: Cluj-Napoca (The Highlands)
Member No.: 388
Car: BMW nu mai e
Engine: nici motor



ori s-au dus naibii placutele alea de la frana de mana ori trebuie strans cablu daca cumva nu e rupt...
frana de mana nu foloseste aceleasi palcute ca cea de picior... si eu am patit la fel... am schimbat placutele pentru frana de mana si e ok


--------------------
Spart in cap de fum am o revelatie
Sa n-ai incredere-n femei si-n franele de Dacie

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Apr 2 2007, 02:47 PM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,476
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp





Placutele de frana de mana sunt de fapt saboti. Functioneaza ca sabotii de la dacie, sau sabotii de la BMW cu tamburi pe spate.

Daca nu tine absolut deloc si poti sa tragi maneta cat de sus vrei, cablurile sunt rupte sau plecate de pe locasul prin care trebuie sa treaca pe levierul franei de mana.

Sambata am schimbat un cablu pe care-l rupsesem, mai tinea in cateva fire dupa ce l-am fortat mai tare. Ca sa vezi daca ai cablul intreg pana la capat trebuie sa dai jos discul de frana. Dai jos roata, desfaci cele doua suruburi de 17 care tin etrierul pe bascula, desfaci inbusul care tine discul pe flansa. Departezi placutele cu forta, ca sa poti scoate etrierul de pe disc. Apoi si tragi de disc. Daca nu ai uzura mare in disc, acolo unde franeaza sabotii franei de mana, discul iese relativ usor. Altfel trebuie sa umbli la reglajul sabotilor, cu o surubelnita printr-o gaura in care normal intra prezoanele. Daca e cazul putem sa-ti dam detalii despre asta.
Dupa ce dai jos discul o sa vezi sabotii si mecanismele de reglare si actionare a lor. Pune pe cineva sa umble la frana de mana si vezi daca observi vre-o miscare pe-acolo. Imi pare rau ca n-am facut poze sambata.

Intamplator citisem asta inainte si m-a ajutat:
http://bmwzone.ro/forums/index.php?showtopic=2905
Am facut pasii 6, 7 (nu l-am atarnat de un cablu ci am adus roata si am pus-o sub el), 9, 11, 13 (doar prima poza), 14, apoi test cablu si pasul 10. Am sarit unii pasi pentru ca n-am mai dat jos sabotii, mecanismul de actionare a franei de mana iese fara sa-i dai jos.

Am intalnit doua probleme neasteptate:
1) cablul cumparat se pare ca nu era identic cu cel original si camasa nu se imbina cum trebuie in teava [rin care intra in caroserie. Asta e... nu stau sa comand altul si apoi sa desfac totul din nou.
2) sufa cu capatul filetat nu a vrut sa intre in habitaclu. Se pare ca sinele despre care zic mai jos sunt prea inguste, cablul intra in ele, dar capatul cu filet nu. A trebuit sa dau jos levierul franei de mana (inca un surub si piulita de 17) ca sa-i fac loc pe dedesubt.

Celalalt cablu era in regula la mine, dar iesise de pe sina care trebuie sa-l tina pe maneta franei de mana, inainte de suportul de care se tine piulita din capat. Din cauza asta cablul se slabise si trebuia sa salt mult frana ca sa tina.


Asta e pentru schimbarea cablului. Daca simti in maneta ca ai cabluri sanatoase, se intind bine, dar frana e slaba inseamna ca trebuiesc alti saboti (presupunand ca nu ai vaselina/ulei pe ei biggrin.gif ). Se pare ca e cazul la mine, dupa ce am inlocuit cablul, roata respectiva tot nu tine la fel de bine ca perechea ei. Cred ca sabotii sunt de vina, ca mi s-au parut cam uzati (mai au ~2mm).


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DCL
post Apr 2 2007, 07:52 PM
Post #4


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 376



Merci mult!Se pare ca operatia este mai ampla decat ma asteptam,sa vedem cand ma apuc... unsure.gif Revin dupa rez.merci!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Apr 3 2007, 11:43 AM
Post #5


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,476
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp



E putin mai ampla decat ma asteptam si eu, dar nu foarte complicata, daca esti atent la ceea ce faci. La mine a fost cam naspa ca m-a prins noaptea smile.gif Succes!

P.S. Ti-am editat postul. Te rog nu mai da quote la mesajul imediat anterior. Foloseste [FASTREPLY] sau [ADDREPLY] in locul lui ["REPLY].


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:07 AM