IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Nivel Ulei, creste nivelul uleiului in baie
FLR
post Feb 6 2015, 12:49 AM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6-February 15
Member No.: 47,191
Car: e46
Engine: 1.9 105cp



Salutare tuturor.

Am si eu o problema cu nivelul uleiului. am cumparat masina acum cateva luni(un e46 an2000 1.9 benzina) si imediat dupa ce am luat o am facut schimbul de ulei/filtre. dupa ce am schimbat uleiul nivelul pe joja era la limita superioara.
Dupa 2000 km nivelul uleiului a crescut cam cu jumate de cm peste max. am scos cam 3-400 g pe la joja si a ramas nivelul undeva sub max. am schimbat si bujiile. acum dupa aprox 300 km nivelul de ulei este iar la max(chiar un pic peste).
Mecanicul mi a recomandat segmentare motor pt ca ar intra benzina in baie. acum eu nu inteleg din ce cauza ajunge benzina acolo...pe tester la motor imi apare cod de eroare : amestec de combustibil.
Cam ce ar putea sa provoace asta?motorul merge bine, e silentios, trage bine masina..nu scoate fum...a mai patit cineva ceva de genu'? si daca da ce a facut? sau are idee cineva ce ar putea sa aibe? sambata ma duc sa fac si un test de compresie...orice sfat/parere este bine venita.

Multumesc anticipat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
MirceaMrc
post Jan 16 2016, 09:39 PM
Post #2


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16-January 16
Member No.: 47,219
Car: E46
Engine: 1.8 116CP



salut! acum 4 luni am achizitionat un 316i 1.8 vvt 2002, am schibat uleiul si filtrul de ulei iar acum dupa aprox 2500 km mersi cu acest ulei nivelul la joja este un pic mai ridicat de jumatate. As vrea sa stiu si eu daca este normal asa cv. Mentionez ca nu scoate fum albastru nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 02:33 AM