IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> problema fisa nr 1 pe capacul distribuitorului BMW 520i E28
Danny
post Jan 17 2014, 12:23 PM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 7
Joined: 16-January 14
Member No.: 47,150
Car: E28
Engine: M20 2.0 125 cp



Salut tuturor,
am constatat dupa ce am lecturat destule topicuri de pe forum ca TiL ar fi persoana la care cu siguranta daca apelez voi primi raspunsul corect, raspuns de care n-am dar nici in manual-ul Haynes...
Am fost nevoit sa inlocuiesc fisele si capacul distribuitorului cu produse noi la un bmw 520i (E28) an de fabricatie 1984 -februarie. Este vorba despre motorul M20B20 de 1990 cmc, L-Jetronic distributie curea (din cate am observat acest model de injectie/motor este intalnit si pe ursulet 320i (E30) care cu siguranta l-au avut/il au mult mai multi in posesie decat cincearul meu).
Problema este ca, desi fisele nou puse nu au numar pe ele ca cele vechi le-am identificat usor numarul stiind ca cil 1 esta cel de langa radiator - deci cu fisa cea mai scurta pana la distribuitor si 6 cu fisa cea mai lunga. Stiu de asemenea si ordine de aprindere 1-5-3-6-2-4, insa cum noul capac al delcoului nu mai are numerotate pozitia fiselor si NU mai stiu unde este pozitionata fisa nr 1 (adica la "ora 7" sau la "ora 1" daca consideram capacul de delcou ca fiind cadranul unui ceas analogic). Am omis sa mentionez ca distribuitorul il am montat in partea dreapta jos in spatele alternatorului (nu in fata sus la supape/curea distrib).
Asadar problema mea arzatoare este pozitia fiselor pe capacul delcoului mai exact unde anume sa infig fisa Nr. 1 (nici macar nu mai am vechiul capac original care avea numere pe el!!!).
Daca pot fi ajutat - desigur fara sa fiu nevoit sa aduc arborele cotit la punctul mort TDC, sa scot fixarea galeriei si capacul de la colbutori pt a vedea pozitia valvelor/cilindrului nr.1, v-as ramane recunoscator.

Multumiri anticipate.

E vorba de motorul si distribuitorul Bosch al carui cod este Typ Nr.0 237 302 039 / 12 11 1 286 740 din pozele atasate...

This post has been edited by Danny: Jan 17 2014, 12:33 PM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:16 PM