IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Reinmatriculare auto radiat temporar, Rog pareri doar de la cunoscatori
maniak
post Jul 7 2014, 01:17 PM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19-December 13
Member No.: 47,144
Car: E39
Engine: M52 2.8 193CP



Am o problema la care nu ii dau de capat fiiindca mereu parerile sunt impartite si nimeni nu stie sa imi spuna nimic concret. Treaba sta in felul urmator:
Am cumparat acum 1 an de zile o masina cu motor mare din anii 70 pe care am inceput sa o restaurez cu gandul sa o fac masina de epoca la cei de la retromobil. Modelul este iesit de peste 30 de ani din fabricatie, deci se incadreaza. Problema incepe abia acum. Cel de la care am cumparat-o a gasit-o si el la un batran in 2011. Au facut intre ei Contract de vanzare-cumparare iar cel de la care am cumparat-o a rugat batranul sa o radieze la cerere cu mentiunea ca o depoziteaza la cumparator in curte. A predat numerele si talonul si a primit ceva chitante. Sunt sigur ca a radiat-o si de la finante. Cumparatorul a vrut sa radieze masina cu gandul sa nu plateasca impozit cat timp o restaureaza si mai apoi cand o reinscrie in circulatie si mai intai la cei de la retromobil care mai apoi sa il scuteasca de timbrul de mediu/taxa de poluare si evident impozit(care nu se plateste la masinile de epoca) si de asemea scutite de rovinieta.
Eu am facut Contract de Vanzare-Cumparare cu cel de la care a cumparat masina de la batran. Ca si acte mai am CIV-ul pe numele batranului, certificatul de radiere temporara cu mentiunea depozitarii in curtea cumparatorului, fiscalul de la batran si cred ca diverse chitante printre care o copie dupa fostul talon mi se pare si o copie dupa buletinul batranului. De cand am cumparat-o masina este depozitata in garajul meu.

Ce vreau eu defapt ? Cand termin de pus la punct masina vreau sa o inscriu pe numele meu si sa o bag la cei de la retromobil ca macar sa mai reduc din costuri si sa nu platesc timbrul de mediu si pe viitor impozit. Masina va fi doar de weekend si va fii condusa doar vara.
Bravo pana aici.
1. Va trebuie sa platesc retroactiv ceva impozit cand o inscriu ?
2. Mai am nevoie de alte acte la reinmatriculare ?
3. Voi primi ceva amenda ca nu am inscris-o ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
maniak
post Jul 10 2014, 07:22 AM
Post #2


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19-December 13
Member No.: 47,144
Car: E39
Engine: M52 2.8 193CP



@alex230 orice ar fi nu voi sta sa platesc 1.200 Euro timbrul de mediu ca nu si-au gasit fraierul. Cei de la retromobil m-ar scuti oricum de el(daca ar fi masina de atestat) dar trebuie sa fiu oricum cu impozitele la zi, ceea ce 1.600 Euro impozite adunate pe 3 ani din nou e cam exagerat pentru o masina de genu.
Sincer nu vreau sa platesc nici de acum impozit pe ea ca si asa sta in garaj.

@bartro masina nu e deloc de atestat ca sa scap de timbru si pana o termin se mai aduna cateva mii de euro impozit restant. La cum ne fura statul asa ii fur si eu pe ei si le arat degetul din mijloc cand vine vorba de impozit la o masina radiata temporar. Nu renunt asa usor dar nici nu stau sa imi bag toti banii in niste taxe aberante pentru o vechitura care sta in garaj.

@xox am spus deja ca s-au predat numerele si talonul si s-a primit Certificat de radiere temporara/la cerere cu drept de reinmatriculare si cu mentiunea ca se depoziteaza in curtea cumparatorului. Probabil s-a radiat si de la fisc ca doar nu era prost mosul sa mai stea sa plateasca 530 de euro anual degeaba.
De ce sa fie sumbra situatia ? Am CIV, am Contract de VC, copie dupa buletinul mosului, acel certificat. Cu aceste acte se poate inscrie legal in Bulgaria, Romania etc. Retromobilul nu cere talon ci doar CIV-ul si Contractul de VC daca ar fi sa fie. Am intrebat si asa mi sa spus.
Da asa spun majoritatea ca va trebui platit retroactiv. Voi incerca sa fac un contract intre mine si batran la o data actuala sa vad ce spun cei de la finante. Daca vor spune ca nu trebuie platit retroactiv(ceea ce nu cred) atunci poate sunt dispus sa platesc timbrul.
Mai simplu nici nu le arat certificatul de radiere si le arat contractul intre mine si batran la o data recenta. Au de unde stii de impozit ? Le spun ca am pierdut talonul. Cam vrajeala dar na...

@TiL eu stiu ce spui dar ce conteaza unde a depozitat masina ? Putea sa fie la un vecin, ruda etc. In lege spune clar ca poate fi si intr-o parcare privata. Adica poti sa o depozitezi si pe balcon atat timp cat nu o lasi fara numere pe domeniul public.

@Halogen am de toate numai bani sa ai ca eu nu ma grabesc.


Intrebarea e.... in cazul asta pot scoate numere rosii ? Clar e expirat ITP-ul.... dar si la cele aduse de afara poate fi si tot se pot scoate numere rosii. Normal nu e inscrisa in circulatie deci ar trebui sa se poata.

This post has been edited by maniak: Jul 10 2014, 07:31 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jul 10 2014, 09:05 AM
Post #3


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (maniak @ Jul 10 2014, 08:22 AM) *
Probabil s-a radiat si de la fisc

Asta este primul pas. Afla. Si cum. Daca e radiat pt dezmembrarea, povestea cu inmatriculat in Romania s-a terminat pentru masina asta.
Dar, tot mai auzeam ca, de exemplu in TM, ar fi posibil sa radiezi masina temporar si la fisc. Asta ar fi cea mai norocoasa varianta.

Procedura de radiat la politia rutiera e ceva relativ usor reversibil. La fisc problema e mult mai precara.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 10th June 2024 - 06:52 PM